fot. PAP/EPA

Czechy: Zmarła 6 ofiara czwartkowego tornada na południu Moraw

W niedzielę w szpitalu w Brnie zmarła 6 ofiara tornada, które w czwartek przeszło przez południowe Morawy. Media podały, że jest to dwuipółletnia dziewczynka. Szpital potwierdził jej wiek i odmówił wszelkich komentarzy na jej temat.

Według wysokonakładowych czeskich mediów dzień wcześniej zmarł dziadek dziewczynki, a matka jest w szpitalu. Tornado uszkodziło na terenie południowych Moraw przy granicy ze Słowacją około 1200 domów. Kilkadziesiąt z nich trzeba będzie wyburzyć.

Burza z gradem i tornado, które osiągnęło prędkość ponad 200 km/h pozrywały dachy domów, powybijały szyby i zniszczyły samochody. Zdaniem Jana Grolicha, hejtmana (marszałka) regionu południowych Moraw straty związane z majątkiem publicznym wynoszą około 470 milionów euro. Straty mieszkańców są wielokrotnie wyższe. Minister finansów Alena Schillerova zapowiedziała w czeskiej telewizji publicznej, że dotacje na pokrycie szkód będą wypłacane niezależnie od posiadanego ubezpieczenia.

Jan Grolich zaapelował do wszystkich wolontariuszy, którzy zamierzają przyjechać ze wsparciem do poszkodowanej strefy, aby zrezygnowali z wyjazdów. Aktualnie jest ich już w rejonie wystarczająca liczba. Podobny apel dotyczy przesyłek z żywnością. Nie ma jej gdzie składować, a z uwagi na wysokie temperatury czasem musi być wyrzucana.

Za ofiary i osoby dotknięte żywiołem modlił się w Watykanie papież Franciszek. Msze święte odprawiano w niedzielę w zrujnowanych wioskach. W Morawskiej Nowej Wsi Mszę św. odprawiono na dziedzińcu kościoła, który został uszkodzony przez tornado. Według lokalnego proboszcza, pochodzącego z sąsiedniej Słowacji ks. Mariana Kaliny, wierni stoją przed próbą, po której, jeśli ją przejdą szczęśliwie, zbudują w swojej gminie „królestwo Boże na ziemi”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl