fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier M. Morawiecki udaje się z jednodniową wizytą do Czech

Premier Mateusz Morawiecki udaje się dzisiaj z jednodniową wizytą do Czech. W Pradze szef polskiego rządu weźmie udział w szczycie Grupy „Przyjaciół Spójności”.

Spotkanie poświęcone będzie wieloletnim ramom finansowania UE na lata 2021-2027. Szczyt został zorganizowany z inicjatywy premiera Czech Andrieja Babisza.

Grupa „Przyjaciół Spójności” ma odnieść się do trwających unijnych negocjacji budżetowych, polityki rolnej i polityki spójności. Efektem szczytu będzie wspólna deklaracja – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

– Ona będzie stanowić pewne podsumowanie uzgodnień, które zostaną podjęte podczas spotkania, ale należy się spodziewać, że grupa „Przyjaciół Spójności” odniesie się do trwających właśnie negocjacji budżetowych i wskaże, że wspólna polityka rolna i polityka spójności powinny być nadal bardzo ważnym elementem budżetu UE i w żaden sposób nie powinna być ograniczana w nowej perspektywie budżetowej – wskazał Piotr Müller.

Grupa „Przyjaciół Spójności” ma charakter nieformalny i skupia kraje zainteresowane utrzymaniem obecnej formy polityki spójności.

W dzisiejszym spotkaniu udział wezmą przedstawiciele 17 z 28 państw członkowskich UE, między innymi Czech, Węgier, Słowacji, Słowenii i Włoch. Obecny ma też być ustępujący komisarz ds. budżetu UE.

RIRM

drukuj