fot. Marek Borawski / Nasz Dziennik

M. Morawiecki: Polska liderem wykorzystania funduszy UE w nowej perspektywie

Polska inwestuje pieniądze z nowej perspektywy Unii Europejskiej najszybciej ze wszystkich krajów członkowskich. W ciągu ostatniego roku wartość płatności dla Polski wyniosła blisko 1 mld euro – poinformował dziś na konferencji prasowej w Warszawie wicepremier Mateusz Morawiecki.

„Najważniejsze rzeczy, które warto podkreślić, dotyczą tego, że w całym tym skomplikowanym procesie najpierw kontraktacji, potem certyfikacji, aż w końcu pieniędzy, które są inwestowane w poszczególne działania, zdecydowanie wróciliśmy na właściwe tory (…). Inwestujemy pieniądze z tej nowej perspektywy unijnej najszybciej ze wszystkich krajów Unii Europejskiej” – podkreślił wicepremier.

Mateusz Morawiecki wskazał, że wartość płatności okresowych płynących z Brukseli w ciągu ostatniego roku wyniosła dla Polski blisko 1 mld euro. Druga jest Portugalia, w przypadku której wartość płatności wyniosła ok. 700 mln euro.

Wicepremier oznajmił też, że w listopadzie 2015 roku poziom kontraktacji środków unijnych wynosił 0,3 proc., obecnie sięga około 20 proc. Jak zaznaczył, poprzedni rząd zostawił kwestię wydatkowania środków unijnych w nowej perspektywie w „bardzo słabym stopniu zaawansowania”.

Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że wzorową dynamiką odznaczają się programy rządowe, natomiast jeśli chodzi o regiony to urzędy marszałkowskie muszą przyspieszyć.

Wicepremier mówił, że obecna perspektywa finansowa UE jest dobra dla Polski.. Polityk zauważył też, że pomiędzy poprzednią a obecną pespektywą nastąpiło pewne spowolnienie, jednak z kwartału na kwartał się to poprawia.

 

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj