Premier RP: Potrzebny jest długofalowy, skuteczny program zwiększania dzietności Polaków

Zrobiliśmy wiele, ale potrzebna jest solidna współpraca wszystkich pokoleń i specjalistów różnych dziedzin, aby zaprojektować długofalowy, skuteczny program zwiększania dzietności Polaków, program, któremu zaufają przyszli rodzice – podkreślił dziś premier RP, Mateusz Morawiecki.

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbywa się dzisiaj konferencja pt. „Uwarunkowania dzietności”, realizowana w ramach III Kongresu Demograficznego 2021-2022 Polska XXI w. – wyzwania demograficzne. W konferencji wezmą udział polscy i zagraniczni eksperci w zakresie demografii.

List do uczestników wydarzenia skierował premier Mateusz Morawiecki, a odczytała go szefowa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg.

Premier RP zwrócił w liście uwagę, że prognozy dotyczące przyszłości, dzietności w Polsce „nie są optymistyczne”.

„Państwa obecnych tutaj na sali nie muszę przekonywać, jak dalekosiężne skutki ma ta sytuacja. Gospodarczo, społecznie, budżetowo, dotyczy samorządów, rynku pracy, usług publicznych” – zauważył szef rządu.

Jego zdaniem rząd zrobił już wiele, ale „potrzebna jest solidna współpraca wszystkich pokoleń i specjalistów różnych dziedzin, aby zaprojektować długofalowy skuteczny program zwiększania dzietności Polaków, program, któremu zaufają przyszli rodzice”.

„Strategia Demograficzna 2040 to propozycja, jej głównym celem jest wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie do poziomu, który będzie gwarantował zastępowalność pokoleń poprzez realizację trzech głównych celów. Uważamy, że wzmocnienie rodziny, która jest miejscem przychodzenia dzieci na świat, znoszenie barier dla potencjalnych rodziców i podniesienia jakości zarządzania i wdrażania polityk na szczeblu samorządowym i centralnym, to te czynniki, które należy rozwijać” – napisał premier.

Podkreślił, że w ramach tych celów określono „12 bardziej szczegółowych działań, które będą tworzyły warunki do podejmowania decyzji o powiększaniu rodzin”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl