fot. PAP/Paweł Supernak

Premier: W najbliższych dniach podział środków z Funduszu Dróg Samorządowych

W najbliższych dniach rozpocznie się podział środków z Funduszu Dróg Samorządowych – poinformował dziś premier Mateusz Morawiecki.

„Teraz, w tych dniach wojewodowie rozpoczynają podział środków. Zgodnie z naszą obietnicą cały fundusz dróg samorządowych gminnych, powiatowych będzie rozdysponowany zgodnie z tym, co zapowiadaliśmy” – powiedział premier.

Dzięki Funduszowi Dróg Samorządowych będzie można zmodernizować wiele dróg gminnych i powiatowych. W tym roku fundusz obejmuje 6 mld zł.

Premier podkreślił, że „odtwarzając połączenia autobusowe, postanowiliśmy się zmierzyć z problemem cywilizacyjnym”.

Poprzez dopłaty z budżetu centralnego, we współpracy z samorządami gminnymi, powiatowymi i wojewódzkimi chcemy dorobić się połączeń, które zostały zlikwidowane – mówił Mateusz Morawiecki.

Jak zaznaczył premier, w latach 90-tych autobusy PKS może były „powolne i siermiężne”, ale kursowały.

„Nie możemy sobie pozwolić, aby osoby starsze, z niepełnosprawnościami, dzieci, mogły korzystać tylko z połączeń samochodowych, bo nie każdy ma samochód, albo starać się zdążyć na bus, dowożący dzieci do szkół” – oświadczył Mateusz Morawiecki.

Podał przykład mieszkańca podwarszawskiego Błonia, który – jak zauważył – musi wstać o 5 rano, by dojechać busem do pracy w Warszawie na godzinę 8.

Szef rządu dodał, że lokalne połączenia mają być przywracane „pod nadzorem strategicznej myśli” marszałka i wojewody. Mówił też, że docelowo „wszystko ma być powiązane logiczną siecią z PKP”.

„Marzy mi się nawet jeden wspólny bilet” – dodał.

PAP/RIRM

drukuj