fot. pixabay.com

W życie wchodzi rozporządzenie rządu przewidujące pomoc dla właścicieli klubów i dyskotek

W życie wchodzi dziś rozporządzenie rządu przewidujące trzy formy pomocy dla przedsiębiorców, którzy od 15 grudnia zostali objęci dodatkowymi obostrzeniami w związku z COVID-19.

Wsparcie dotyczy przedsiębiorców prowadzących trzy rodzaje działalności. Pierwszą z nich są miejsca, gdzie przygotowuje i podaje się napoje – obejmuje przede wszystkim dyskoteki, serwujące głównie napoje. Kolejna działalność dotyczy pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i innych form rozrywki w pomieszczeniach zamkniętych przestrzeni. Trzecią formą działalności to pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.

Rozporządzenie przewiduje wypłatę dodatkowego świadczenia postojowego z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Pozwala też na zwolnienie z należnych składek m.in. na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne oraz Fundusz Pracy. Trzecia forma wsparcia to dotacja na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. [czytaj więcej]

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz, podkreśla, że choć pomoc nie pokryje wszystkich strat, to jest naturalnym i oczekiwanym działaniem państwa solidarnego.

– Całe szczęście, że rząd wyciągnął wnioski z poprzednich lockdownów i nie zamyka już branż. Lockdowny częściowe są mało skuteczne lub w ogóle nieskuteczne, a kosztują bardzo dużo. To rozporządzenie idzie w kierunku zapewnienia przedsiębiorcom, którzy są zamykani, którzy potrzebują tych pieniędzy, potrzebnych im na przeczekanie tego okresu. Przypomnę, że jeszcze czekamy na rekompensaty za maj i czerwiec dla branż klubów i dyskotek. To rozporządzenie jest w trakcie prac ministrów, ale nie ujrzało światła dziennego. Wystosowałem list do premiera w tej sprawie i mamy nadzieję, że zaległa rekompensata popłynie z tą, która teraz wchodzi w życie – zwrócił uwagę Adam Abramowicz.

Warunkiem uzyskania świadczeń jest wykazanie, że przychód przedsiębiorcy w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku był niższy co najmniej o 40 procent w stosunku do przychodu w tym samym miesiącu rok wcześniej.

Przepisy dotyczące świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek ZUS wejdą w życie 17 stycznia 2022 roku.

LIST-DO-PREMIERA

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl