fot. PAP/Marcin Bielecki

M. Morawiecki: Połączenie Wyspy Uznam z wyspą Wolin stanowi symboliczne sklejenie północno-zachodniego kawałka Polski

Połączenie Wyspy Uznam z wyspą Wolin stanowi symboliczne sklejenie północno-zachodniego kawałka Polski – powiedział w Świnoujściu premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zabrał głos w trakcie uroczystości podpisania umowy na budowę tunelu pod Świną.

Zwrócił uwagę, że akurat w dniu 17 września, czyli w 79. rocznicę „rozdarcia Polski” po napaści Niemiec hitlerowskich i Związku Sowieckiego, dokonuje się symboliczne „scalanie Polski” poprzez budowę tunelu w Świnoujściu.

– Wierzę, że poprzez takie inwestycje jak ta, nie tylko będziemy sklejać Polskę w wymiarze: materialnym, infrastrukturalnym, symbolicznym, międzyludzkim, ale pokażemy też, na co stać Polskę w wymiarze rozwojowym, w wymiarze gospodarczym. Tutaj to jest właśnie taki symboliczny dzień, w którym przełamujemy wiele dotychczasowych schematów – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Premier zapewnił też, że będzie pilnował każdego dnia, żeby za cztery lata tunel został rzeczywiście otwarty.

Stała przeprawa w Świnoujściu połączy wyspy Uznam i Wolin, które rozdziela rzeka Świna, będąca również częścią toru wodnego do portu w Szczecinie. Najważniejszą częścią projektu ma być tunel o długości przeszło 1,5 km, który pozwoli kierowcom przejechać pod rzeką Świną. Wartość inwestycji to ponad 912 mln zł.

RIRM

drukuj