Wlk. Brytania/ Morawiecki: do Polski mogą wrócić setki tysięcy osób

Nawet setki tysięcy Polaków mogą wrócić w ciągu następnych 5-10 lat do Polski, gdy Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej – ocenił w rozmowie z BBC Radio 4 wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Przebywający z jednodniową wizytą w Londynie Morawiecki powiedział podczas audycji „Today”, że jednym z czynników zachęcających do powrotu do kraju może być strach związany z przestępstwami na tle nienawiści narodowościowej.

 „Tak, to może być coś, o czym niektórzy ludzie będą myśleli w tym (powrotów – PAP) kontekście” – przyznał Mateusz Morawiecki.

Komentując zabójstwo polskiego obywatela w Harlow na południowym wschodzie Anglii podkreślił, że to „bardzo smutne wydarzenie” i liczy na to, że „nigdy więcej do tego nie dojdzie”.

„Ten incydent może stanowić znak zapytania (dotyczący przyszłości w Wielkiej Brytanii) w głowach wielu polskich rodzin w Wielkiej Brytanii” – dodał Mateusz Morawiecki.

Wicepremier przekonywał również, że „Polska jest bardzo dobrym miejscem na inwestycje, o czym już wiele brytyjskich firm się przekonało”. Jak podkreślił, polski rząd rozmawia z inwestorami m.in. z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, bazując na doświadczeniach firm, które „przekonały się, że mamy wiele argumentów: wysoce wykwalifikowanych pracowników, wysoki poziom bezpieczeństwa”.

Minister przypomniał, że Polska jako jedyny kraj w Unii Europejskiej nie popadła w recesję, notując 25 lat nieprzerwanego rozwoju gospodarczego. „To największa gospodarka Europy Środkowo-Wschodniej – dobre miejsce na inwestycje” – mówił.

W trakcie czwartkowej wizyty w Londynie Morawiecki spotkał się m.in. z ministrem ds. handlu międzynarodowego Liamem Foxem i przedstawicielami inwestorów zainteresowanych rozwijaniem swoich operacji w Polsce.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl