Premier M. Morawiecki: Polska jest krajem suwerennym; prawo ustanowione w parlamencie jest prawem

Rozmawiamy z przyjaciółmi z USA i z Izraela, trzeba jednak podkreślić, że Polska jest krajem suwerennym – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Odnosząc się do nowelizacji ustawy o IPN szef rządu wskazał, że prawo, które zostało ustanowione w parlamencie, jest prawem.

Dziennikarze ponownie pytali dziś premiera o jego słowa, które padły podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.

Wyłączną winę za wszystkie zbrodnie popełnione w czasach II wojny światowej na polskiej ziemi ponoszą hitlerowskie Niemcy – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Jednocześnie prezes Rady Ministrów nawiązał do międzynarodowej dyskusji dotyczącej noweli o IPN. Zaznaczył, że polskie władze prowadzą dialog z partnerami z Izraela i USA, ale musi on być oparty na prawdzie.

– W naszym przypadku jest niezwykle ważne, żebyśmy w końcu zaczęli skutecznie bronić prawdy historycznej, żeby ona mogła być broniona również poprzez odpowiednie instrumenty legislacyjne. W tym kontekście warto przypomnieć coś, co tak rzadko jest przypominane: między rokiem 2006 a 2008 już podobne prawo, a w dużym stopniu wówczas nawet bardziej możliwe do wyegzekwowania ze względów proceduralnych (bardziej rygorystyczne prawo), obowiązywało i nikt przeciwko temu nie protestował – zauważył premier Mateusz Morawiecki.   

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o IPN i w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent chce, by Trybunał zbadał, czy przepisy noweli ustawy o IPN nie ograniczają w sposób nieuprawniony wolności słowa.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl