PAP/Wojciech Pacewicz

Premier M. Morawiecki: Chcemy Polski rozwoju, a nie zastoju

Chcemy Polski rozwoju, a nie Polski zastoju – mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami Ryk (woj. lubelskie). Podkreślał, że bez „dobrej zmiany” nie byłoby programów społecznych, które realizuje rząd.

Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia zwracał uwagę, że poprzednia ekipa rządząca „zwijała” posterunki policji, które teraz rząd PiS na powrót otwiera, a ponadto odtwarza – jak mówił – linie autobusowe, kolejowe, placówki pocztowe, które „oni zamykali”.

„Bo my chcemy, żeby była Polska rozwoju, a nie Polska zastoju” – podkreślił.

„Niech się wytłumaczą z tego – PO, PSL, czemu zwinęliście posterunki policji, czemu się przyczyniliście przez to do zmniejszenia bezpieczeństwa obywateli?” – pytał premier.

Szef rządu powiedział, że bez „dobrej zmiany” nie byłoby tych wszystkich programów społecznych, które prowadzi rząd. Podkreślił, że z UE rocznie średnio do Polski – na programy dla rolników, programy drogowe, czy kolejowe – wpływa około 25-27 mld złotych.

„My z samego uszczelnienia podatków w przyszłym roku będziemy mieli może nawet około 50 mld złotych, (czyli) niemal dwa razy więcej” – zauważył Mateusz Morawiecki.

Premier mówił, że możliwość realizacji przez rząd kolejnych programów społecznych, inwestycyjnych i rozwojowych „nie wzięły się z niczego”, ale „z ciężkiej, uczciwej i skutecznej pracy na rzecz naszej Ojczyzny”.

„Trzeba było odrobinę serca, odrobinę wyobraźni i odrobinę skuteczności. I dzięki temu jesteśmy dzisiaj w innym położeniu, a za parę lat, jak wyborcy nam zaufają, będziemy jeszcze o wiele bardziej do przodu, szybciej gonić ten europejski standard życia, europejski poziom życia i jestem przekonany, że zwyciężymy” – mówił premier.

Mateusz Morawiecki poinformował, że dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego „do całej Polski wpłynęło więcej w tym roku o 16 mld zł, a do województwa lubelskiego około 700 mln zł więcej niż w roku 2015, do wszystkich samorządów”.

„Pytajcie swoich gospodarzy, co zrobili z tymi pieniędzmi, bo my, nasze pieniądze, wiemy, jak zainwestowaliśmy” – zaznaczył, wskazując m.in. na programy Rodzina 500 plus, drogi lokalne, czy wyprawkę szkolną.

„My tam zainwestowaliśmy te pieniądze” – dodał.

Szef rządu wyraził jednocześnie nadzieję, że mieszkańcy Ryk wybiorą obecnego burmistrza Jarosława Żaczka na kolejną kadencję.

„Chcemy współpracować ze wszystkimi, ale najlepiej współpracuje nam się z uczciwymi, skutecznymi, profesjonalnymi gospodarzami, takimi jak tutaj pan Żaczek. Mam nadzieję, że wybierzecie go znowu” – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Jak podkreślił Morawiecki problemy Ryk, m.in. ze Szpitalem Powiatowym czy budową mieszkań w ramach programu „Mieszkanie plus”, uda się rozwiązać, jeśli będzie bliska współpraca rządu z samorządem.

Mateusz Morawiecki mówił, że w Rykach potrzebne są mieszkania w ramach programu „Mieszkanie plus”, żeby młodzi ludzie stąd nie wyjeżdżali i mieli „stosunkowo jak najtańsze mieszkania”. Premier zapowiedział również, że na Państwową Straż Pożarną w Rykach – m.in. na renowację i remonty obiektów należących do niej – przeznaczonych zostanie 16 mln zł. Szef rządu stwierdził również, że w Rykach są „problemy” ze Szpitalem Powiatowym.

„I to jest PSL. Często jeżdżę po Polsce i tam, gdzie PSL ma szpitale powiatowe, często są problemy. Trzeba to zmienić” – oświadczył Morawiecki. Według niego, również w kwestii służby zdrowia widać konieczność bliskiej współpracy rządu i samorządu.

„Musimy wybrać na Lubelszczyźnie do sejmików i oczywiście w powiatach i gminach radnych PiS. Mam nadzieję, że wybierzemy” – dodał.

Premier Morawiecki zwrócił również uwagę na rządowy program rozwoju dróg lokalnych. Ocenił, że „najlepiej” będzie można go wdrażać, jeśli w Rykach będzie „dobry gospodarz”, czyli Żaczek.

„Chcemy takiego właśnie gospodarza” – podkreślił.

Szef rządu mówił, że są również takie obszary, w których samorząd nie jest w stanie sam sobie poradzić i jako przykład podał drogi ekspresowe i autostrady. Mateusz Morawiecki zadeklarował, że droga ekspresowa S17 będzie ukończona w 2019 r. Premier podkreślił także, że rząd inwestuje 5 mld zł na drogi kolejowe w woj. lubelskim.

Obecny na spotkaniu burmistrz Ryk powiedział, że z satysfakcją przyjmuje realizowane programy rządowe.

„Tak jak pan premier powiedział, budujemy drogi w ramach programu rządowego, budujemy pierwszy w Rykach żłobek, przystąpimy – na pewno już to wiem – do programu +Mieszkanie plus+, będziemy przystępowali do kolejnych programów, które będą służyły samorządowi” – zadeklarował Jarosław Żaczek.

„Te programy mają tę zaletę, że są zdecydowanie mniej skomplikowane od unijnych i zdecydowanie szybciej rozpatrywane, a to z punktu widzenia samorządu jest bardzo istotne, bo można bezpiecznie planować działania na przyszłość” – dodał burmistrz Ryk.

Premier przyjechał na spotkanie mieszkańcami Ryk, a wcześniej – Radzynia Podlaskiego, PiS-busem. W autokarze jechała też grupa młodych ludzi, którzy w czasie podróży robili sobie zdjęcia z Morawieckim. Po spotkaniu z mieszkańcami w Rykach Mateusz Morawiecki odwiedził tutejszą Izbę Pamięci Majora Mariana Bernaciaka „Orlika” i jego żołnierzy i dokonał wpisu w pamiątkowej księdze.

PAP/RIRM

drukuj