fot. PAP/Jacek Turczyk

M. Błaszczak: Karanie V4 za nieprzyjmowanie uchodźców – bezpodstawne

Zapowiedzi dotyczące ukarania państw Grupy Wyszehradzkiej za nieprzyjmowanie uchodźców są bezpodstawne; polityka bezpieczeństwa jest polityką krajową, nie europejską – powiedział w poniedziałek szef MSWiA Mariusz Błaszczak po spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych V4.

Stanowisko państw Grupy Wyszehradzkiej ws. migrantów jest spójne; mówimy jednym głosem i jest to głos rozsądku – akcentował szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Politycy rozmawiali m.in. na temat współpracy na rzecz ochrony granic Unii Europejskiej oraz o bezpieczeństwie wewnętrznym. Obecna polityka migracyjna UE i program relokacji uchodźców nie przynoszą skutków, ale przyciągają kolejne fale emigracji do Europy – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Nasze stanowisko jest spójne, jest jednolite. Uważamy, że metody relokacji przyciągają kolejne fale emigracji do Europy, że są nieskuteczne. Przedstawiliśmy także wspólną deklarację, wspólne przedsięwzięcie. Otóż uważamy, że sprawę relokacji powinna omówić i decyzje powinna podjąć Rada Europejska, a nie Rada Unii Europejskiej. W związku z tym uzgodniliśmy wspólny tekst, jaki przedłożymy my – ministrowie spraw wewnętrznych państwa Grupy Wyszehradzkiej szefom rządów – powiedział Mariusz Błaszczak.

Polityka bezpieczeństwa to polityka krajowa, a nie europejska – podkreślił minister Mariusz Błaszczak. Dodał też, wszystkie decyzje w tej sprawie muszą być podejmowane jednomyślnie i nie może o nich decydować większość.

W środę Komisja Europejska podejmie decyzje ws. uruchomienia przeciw Polsce, Węgrom i Czechom procedury za blokowanie programu relokacji. Zdaniem ministrów, którzy spotkali się dziś w Warszawie, zapowiedzi dotyczące ukarania państw V4 za nieprzyjmowanie uchodźców są bezpodstawne.

RIRM/PAP

drukuj