fot. PAP/Tytus Żmijewski

Odznaczenia dla strażaków zaangażowanych w pomoc poszkodowanym w nawałnicach

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak odznaczył kolejnych strażaków, którzy nieśli pomoc poszkodowanym w nawałnicach. W samym tylko województwie kujawsko-pomorskim zniszczonych zostało blisko 10 tysięcy budynków. Z odbudową rząd chce zdążyć jeszcze przed zimą.

Jesteście wszędzie tam, gdzie są ludzie, którzy potrzebują pomocy – te słowa szef MSWiA Mariusz Błaszczak skierował do strażaków zaangażowanych w pomoc osobom poszkodowanym w nawałnicach.

– Narażacie własne zdrowie i życie, żeby chronić zdrowie, życie i mienie innych. To jest wasza misja – podkreślił Mariusz Błaszczak.

W Łubiance w województwie kujawsko-pomorskim minister odznaczył kilkudziesięciu strażaków.

–  Strażacy wyróżniali się tym, że byli pierwsi na miejscu, pomagali, można było być pewnym, że udzielą niezbędnej pomocy – zaznaczył szef MSWiA.

A to właśnie województwo kujawsko-pomorskie najbardziej ucierpiało w trakcie sierpniowych nawałnic.

– Dzisiaj jesteśmy po szacunkach. Blisko 10 tys. budynków w województwie kujawsko-pomorskim zostało uszkodzonych, przeszło 4 tys. 200 budynków mieszkalnych – informował wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Z odbudową domów rząd chce zdążyć jeszcze przed zimą. O solidarność i pomoc do firm budowlanych apelował wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

– My ten front robót dla firm budowlanych przygotowujemy razem z samorządami. Będziemy gotowi na takie wsparcie. Nikt nie chce, żeby przedsiębiorstwa wykonywały taką pracę nieodpłatnie. Na to są przeznaczone środki rządowe, z ubezpieczeń – akcentował.

A pieniądze od rządu trafią nie tylko do poszkodowanych, ale także do straży pożarnej. To już w ramach programu modernizacji służb mundurowych.

– Straż pożarna zostanie wzmocniona kwotą prawie miliarda złotych. To pieniądze przeznaczone na sprzęt, na nowoczesny sprzęt, który zapewni możliwość skutecznego działania strażakom pożarnym – powiedział Mariusz Błaszczak.

Resort planuje także wzrost uposażeń dla strażaków. Podwyżka planowana jest na początek przyszłego roku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj