fot. pixabay.com

Senackie komisje zapoznają się z informacją dot. Krajowego Planu Odbudowy

Senackie komisje Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej oraz Budżetu i Finansów Publicznych zapoznają się dziś z informacją o Krajowym Planie Odbudowy przekazanym przez rząd do Komisji Europejskiej. W posiedzeniu weźmie udział wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Waldemar Buda.

Przygotowanie Krajowego Planu Odbudowy jest warunkiem otrzymania środków z unijnego Funduszu Odbudowy. Każdy kraj UE miał przekazać go do końca kwietnia. Polska złożyła go 3 maja.

Do uruchomienia wypłat z Funduszu niezbędna jest ratyfikacja decyzji ws. zwiększenia zasobów własnych Unii. Sejm uchwalił ją w ub. tygodniu, a teraz zgodę musi dać Senat.

Marszałek Senatu, Tomasz Grodzki, poinformował jednak, że Senat raczej nie zajmie się tym na posiedzeniu w tym tygodniu. Sprawę skomentował poseł Paweł Lisiecki.

– Domyślam się, że to co się stało w Sejmie, nie jest na rękę osobom, które mają większość w Senacie. Może to być próba przedłużania, aby dalej negocjować w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Trzeba jasno powiedzieć, że KPO został już przesłany do Brukseli i ta sprawa jest zamknięta. Jeżeli ktoś chce przy tej ustawie kombinować, to nie będzie działał zgodnie z polską racją stanu – powiedział Paweł Lisiecki.

W ramach samego Funduszu Odbudowy Polska ma otrzymać ok. 250 mld zł. Wraz z środkami z unijnego budżetu na lata 2021-2027 nasz kraj pozyska łącznie 770 mld zł.

RIRM

drukuj