Senat: Komisje pracują nad nową ustawą o TK

Senackie komisje kontynuują prace nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym. Mają one ocenić poprawki zgłoszone do tej ustawy, m.in. przez biuro legislacyjne oraz przewodniczącego Komisji Praw Człowieka.

Następnie ustawa ma być rozpatrywana jako pierwszy punkt na rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Senatu. Niewykluczone, że jeszcze w tym tygodniu Sejm będzie głosował nad ewentualnymi poprawkami Senatu do tej ustawy.

Senator Zbigniew Cichoń, wiceprzewodniczący senackiej Komisji Ustawodawczej, podkreśla, że jest duża szansa na dobre zmiany w zakresie TK.

– Mamy nadzieję, że ta ustawa doprowadzi do zakończenia tego impasu, jaki się pojawił na skutek tej czerwcowej zmiany, którą wprowadzono jeszcze za rządów PO w 2015 roku (łącznie z tym, że przewijano tam na zapas wybór dwóch sędziów Trybunału, co wywołało kontrreakcję w postaci tej ustawy, którą przyjęliśmy, a która – jak wiadomo – spotkała się też z reakcją Trybunału). Uważam, że w tej chwili jest szansa na to, żeby doprowadzić do rozwiązania – mówi senator Zbigniew Cichoń.

Uchwalona przez Sejm ustawa zakłada m.in., że pełny skład Trybunału to co najmniej 11 sędziów. Ma on orzekać m.in. w sprawach o szczególnej zawiłości.

W sobotę sekretarz generalny Rady Europy zwrócił się do Komisji Weneckiej, aby nie przedstawiała na razie opinii o nowej ustawie o TK. Decyzję uzasadniono pracami nad ustawą w polskim parlamencie.

RIRM

drukuj