fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

Senat wybierze swoich przedstawicieli do KRP

Izba Wyższa na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu wybierze spośród senatorów  dwóch członków Krajowej Rady Prokuratury. Kandydatami na te stanowiska są senatorowie Prawa i Sprawiedliwości – Marek Pęk i Aleksander Szwed. Senatorowie do KRP wybierani są na okres czterech lat.

Pierwotnie senatorowie mieli także wybrać członków Krajowej Rady Sądownictwa, ale jeden z kandydatów – Bohdan Paszkowski z PiS-u – został powołany na stanowisko wojewody podlaskiego. W związku z tym punkt ten został przeniesiony na kolejne posiedzenie.

Senator Jan Maria Jackowski mówi, że wspomniani kandydaci PiS-u mają doświadczenie, potrzebne na tych stanowiskach.

– Jest to naturalna kolej rzeczy, że na początku swojej pracy w kolejnej kadencji Senat desygnuje do prac w KRS i KRP swoich przedstawicieli. My desygnujemy ludzi, którzy mają doświadczenie w zakresie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości prawników mających dorobek w tym zakresie. A te ważne gremia, które mają zadania i konstytucyjne, i ustawowe, będą w stanie w sposób właściwy realizować swoją misję – tłumaczy Jan Maria Jackowski.

Do tej pory z ramienia Senatu w Krajowej Radzie Prokuratury zasiadali Zbigniew Meres i Sławomir Preiss, a w Krajowej Radzie Sądownictwa Grażyna Sztark i Piotr Zientarski. Zostali oni wybrani przez Izbę 21 grudnia 2011 r.

RIRM

drukuj