fot. M. Marek/Nasz Dziennik

Komisja rolnictwa za odroczeniem ustawy dot. kształtowania ustroju rolnego

Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi opowiedziała się za odroczeniem do 1 maja przyszłego roku wejścia w życie ustawy o kształtowaniu systemu rolnego. W tym czasie rząd chce wprowadzić do projektu poprawki.

Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, która obejmuje regulacje obrotu ziemią rolną, miała obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. Miała ona na celu przeciwdziałanie wykupowi ziemi przez cudzoziemców oraz przeciwdziałanie spekulacji gruntami rolnymi.

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Zbigniew Babalski podkreślał, że o modyfikację ustawy od dłuższego czasu wnioskowała strona społeczna.

– Koniecznością było przystąpienie do prac, żeby ta ustawa, którą mieliśmy praktycznie rzecz biorąc przygotowaną, została zmodyfikowana. Zaręczam państwu, że w krótkim czasie przyjdziemy z tą ustawą do Sejmu. Przedstawimy tę ustawę szanownej komisji i poprosimy o dyskusję. Oczywiście uprzednio przeprowadzimy – w trybie najszybszym, jaki jest możliwy – konsultacje społeczne, bo te środowiska, które są zainteresowane nową ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego zgłaszają jeszcze swoje uwagi. Czy to będzie nowelizacja, czy nowa ustawa? My idziemy w  kierunku nowej. To nie znaczy, że jeśli będą elementy do wybrania z ustawy z 5 sierpnia 2015 roku, to one się tam nie znajdą. Na pewno wszystko będzie analizowane – mówił minister Zbigniew Babalski.

1 maja 2016 roku upływa obowiązujący od 2004 roku okres ochronny na zakup polskiej ziemi przez cudzoziemców. Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej mogli oni kupować w Polsce ziemię rolną tylko za pozwoleniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

RIRM

drukuj