fot. PAP/Rafał Guz

Prokuratura zbada, czy Rzepliński przekroczył uprawnienia

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wznowiła postępowanie dotyczące przekroczenia uprawnień przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Sprawa dotyczy rozprawy Trybunału z 9 marca. Sędziowie badali wtedy ustawę o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.

Do Prokuratury trafiło zawiadomieniu w którym wskazano, że prof. Andrzej Rzepliński wyznaczył skład sędziowski niezgodnie z przepisami.

Śledczy sprawdzają też czy prezes Trybunału Konstytucyjnego nie przekroczył uprawnień wyznaczając termin rozprawy – mówi Michał Dziekański z Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

– Prokuratura Okręgowa w Warszawie obecnie prowadzi postępowanie sprawdzające w sprawie przekroczenia uprawnień, działania na szkodę interesu publicznego przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego a także przewodniczącego składu orzekającego w sprawie zbadania konstytucyjności ustawy z 22 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Jest to przekroczenie uprawień, które miało polegać na wyznaczeniu pełnego składu Trybunału w liczbie mniejszej niż 13 sędziów, a także na wyznaczeniu terminu rozprawy z pominięciem zasady rozpoznawania spraw według kolejności wpływu oraz przed upływem 6 miesięcy od zawiadomienia uczestników postępowania o rozprawie – powiedział Michał Dziekański.

Wcześniej prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania w tej sprawie.

RIRM

drukuj