Senat: ustawa o Narodowym Instytucie Wolności przeszła bez poprawek

Senat bez poprawek przyjął ustawę o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Wprowadza ona nową instytucję, która ma wspierać organizacje pozarządowe. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

Podczas debaty nad ustawą, wicepremier Piotr Gliński, który – jak sam podkreślał – jest jednym z autorów tej regulacji, przekonywał senatorów, że ta ustawa jest dla społeczeństwa obywatelskiego i w żaden sposób mu (społeczeństwu obywatelskiemu – red.) nie zagraża.

– Demokracja potrzebuje sprawnego społeczeństwa obywatelskiego, a w Polsce społeczeństwo obywatelskie jest słabe. Przez 27 lat zmian i reform ono jest słabe – najsłabsze w Europie, według wszystkich wskaźników – zarówno ilościowych, jak i jakościowych. Kapitał społeczny w Polsce jest najsłabszy, ilościowo jesteśmy proporcjonalnie do naszego państwa przynajmniej najsłabsi. To wynika częściowo z naszej historii, ale także i my musimy wziąć za to odpowiedzialność, że przez 27 lat nie przyśpieszyliśmy zmian w tym zakresie – podkreślał Piotr Gliński.

Ustawę krytykowała opozycja. Senatorowie PO wskazywali m.in., że przez tę ustawę Prawo i Sprawiedliwość rozpoczyna walkę z niezależnymi organizacjami pozarządowymi i zapewnia wsparcie dla organizacji sobie posłusznych i lojalnych.

Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ma wspierać organizacje pozarządowe i rozdzielać przeznaczone dla nich środki.

Nowa instytucja funkcjonująca przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ma przejąć zadania Departamentu Pożytku Publicznego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – obecnie odpowiedzialnego za III sektor. Ustawa trafi teraz do prezydenta.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl