fot. pixabay.com

Senat za zwiększeniem finansowania Funduszu Medycznego

Ponad 4 mld zł ma trafić każdego roku na Fundusz Medyczny. Prezydencka ustawa przyjęta wcześniej przez Sejm przewidywała finansowanie w wysokości 2 mld 750 mln zł. Za zwiększeniem tej kwoty opowiedział się wczoraj Senat.  

Przychody funduszu mają pochodzić m.in. z wpłat budżetu państwa. Projekt ma finansowo wspierać dostęp do nowoczesnych metod leczenia i leków, które zapewnią skuteczną diagnostykę i terapię. Prezydencka ustawa powstała z myślą o dzieciach i dorosłych pacjentach cierpiących na choroby rzadkie i nowotwory.

O szczegółach mówił w Senacie wiceszef Kancelarii Prezydenta, Paweł Mucha.

Część środków tego funduszu będzie przeznaczona – i to chciałbym bardzo wyraźnie podkreślić – na wprowadzenie bezlimitowych świadczeń szpitalnych i specjalistycznych dla dzieci, co ma związek z występującymi w Polsce kolejkami pacjentów pediatrycznych do ambulatoryjnych porad specjalistycznych, a w niektórych województwach także do leczenia szpitalnego np. chirurgicznego. Ponadto dzieci są największą grupą pacjentów cierpiących na choroby rzadkie, dla  których potrzeb ustawa jest szczególnie przewidziana. Wymagające nie tylko terapii, ale i diagnostyki (w tym molekularnej), która odbywa się w ramach świadczeń specjalistycznych tak ambulatoryjnych, jak i szpitalnych – podkreślił Paweł Mucha.

Senatorowie przyjęli łącznie 37 poprawek do ustawy o Funduszu Medycznym. Projekt wróci teraz do Sejmu.

RIRM

drukuj