fot. https://www.prezydent.pl

Spotkanie nt. Funduszu Medycznego z prezydentem A. Dudą

W Pałacu Prezydenckim obyła się debata podsumowująca pierwszy rok funkcjonowania Funduszu Medycznego. Inicjatorem jego powstania był prezydent RP Andrzej Duda.

Spotkanie z prezydentem RP rozpoczęło przedstawienie aktualnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Wyzwaniem pozostaje nowa mutacja wirusa, która zwiększyła zainteresowanie szczepieniami.

– Po okresie letnim i wczesnojesiennym, kiedy nie było zainteresowania szczepieniami, tak trzeba powiedzieć, Polacy w końcu dostrzegli to bardzo groźne oblicze czwartej fali koronawirusa. Cała infrastruktura jest na to gotowa – zapewnił premier Mateusz Morawiecki.  

Głównym tematem spotkania u prezydenta było podsumowanie działalności Funduszu Medycznego.

– W mediach pojawiło się wiele spekulacji, wiele informacji jest nieprawdziwych, wiele było zarzutów stawianych pod adresem Funduszu Medycznego – podkreślił prezydent.  

Fundusz powstał, aby rozwinąć w Polsce leczenie chorób nowotworowych i chorób rzadkich, przede wszystkim u dzieci. Wykorzystano jednak tylko część zaplanowanych środków. Duży wpływ miała pandemia.

– W pierwszym roku musieliśmy uruchomić Fundusz Medyczny, musieliśmy go rozruszać. Musieliśmy przeprowadzić szereg działań eksperckich. Wiele z tych programów, które założyliśmy, to programy innowacyjne, których wcześniej nie było – ocenił wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.  

W ramach Funduszu Medycznego na bezlimitowe działania medyczne z zakresu leczenia dzieci i młodzieży zakontraktowano blisko 700 milionów złotych. Do końca roku może to być nawet 900 mln, informuje szef Prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia, prof. Piotr Czauderna.

– Dzięki temu centrum słuchu w Kajetanach praktycznie zlikwidowało kolejki na wszczepienia procesorów słuchu, implantów ślimakowych u dzieci – poinformował prof. Piotr Czauderna.

Fundusz Medyczny pomaga też w leczeniu pacjentów poza granicami Polski.

– Leczenie, które zostało przeprowadzone w USA, „najdroższego” pacjenta z Polski z wadą serca kosztowało ponad 4,5 mln złotych – wskazał  szef Prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło duży konkurs na rozwój infrastruktury w obszarze pediatrii warty 2 mld złotych.

– Wszystkie środki unijne na infrastrukturę, którymi dysponował minister zdrowia na infrastrukturę w poprzedniej infrastrukturze, to były 3 mld złotych – akcentował wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. 

Do połowy przyszłego roku resort zdrowia ogłosi kolejne wielomiliardowe konkursy na rozwój infrastruktury medycznej. Jest wiele nowoczesnych metod leczenia, których wciąż nie wykorzystujemy – przyznaje prof. dr hab. Wojciech Witkiewicz.

– Na całym świecie złotym standardem leczenia raka prostaty jest prostatektomia wykonywana robotem chirurgicznym – robotem da Vinci. Od dziesięciu lat staram się o to, żeby była ona refundowana – zaznaczył  prof. dr hab. Wojciech Witkiewicz.

W trakcie spotkania u prezydenta eksperci apelowali o rozwój i dofinansowanie diagnostyki genetycznej, która mogłaby ułatwić leczenie pacjentów.

– Im szybciej zostanie leczenie wdrożone, im szybciej podjęte zostaną procedury, zmierzające do tego, żeby pacjenta tym leczeniem objąć bez względu na to, jak rzadką chorobą jest objęty, to to leczenie powinno być wdrożone – wskazał Konrad Sawicki, dyrektor szpitala w Parczewie.

Fundusz Medyczny opiera się na czterech filarach: wsparciu modernizacji podmiotów leczniczych, rozwoju profilaktyki, rozbudowie infrastruktury strategicznej oraz działaniach terapeutyczno-innowacyjnych.

– Dziś to koronawirus, ale jutro, pojutrze wrócimy przede wszystkim do chorób wieńcowych, naczyniowych, do onkologii, do leczenia cukrzycy, poświęcając na te dziedziny dużo więcej środków – zapewnił premier Mateusz Morawiecki.  

Premier zapowiedział też dofinansowanie i modernizacje SOR-ów.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl