Prezydent: W naszym interesie leży wzmacnianie więzi transatlantyckiej

W naszym żywotnym interesie leży wzmacnianie więzi transatlantyckich. Nie ma wątpliwości, że Europa i Polska będą tylko wtedy bezpieczne, gdy łączący je sojusz z Ameryką Północną będzie silny – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

„Nasi obywatele wymagają od nas działań, które zwiększają ich poczucie bezpieczeństwa, a naszym obowiązkiem jest sprostać temu zadaniu” – mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z ambasadorami RP.

Jak dodał, „bezpieczeństwo Polski zależy bezpośrednio od sytuacji w naszym najbliższym sąsiedztwie, od stanu relacji z krajami sąsiedzkimi”.

„Nie możemy jednak zapominać, że równie ważnym elementem budującym stabilność na Starym Kontynencie jest współpraca na forum Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dlatego tak ważne jest, abyśmy aktywnie uczestniczyli we współtworzeniu decyzji w jego ramach” – zaznaczył.

Prezydent podkreślił, że „w naszym żywotnym interesie leży również wzmacnianie więzi transatlantyckich”.

„Musimy stanowczo, a przede wszystkim skutecznie przeciwdziałać wszelkim inicjatywom, które mogą zagrażać stabilności relacji łączących przeciwległe brzegi Atlantyku” – powiedział Andrzej Duda.

Jak wskazał, „nie ma wątpliwości, że Europa i Polska będą tylko wtedy bezpieczne, gdy łączący je sojusz z Ameryką Północną będzie silny”.

„Europa potrzebuje Ameryki tak samo, jak Ameryka potrzebuje Europy” – zaznaczył prezydent.

PAP/RIRM

drukuj