Wiceminister zdrowia: porozumienie z rezydentami jest realizowane

Porozumienie, które zostało podpisane z rezydentami, jest realizowane – mówiła w poniedziałek dziennikarzom wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. Poinformowała, że do Sejmu trafił projekt ustawy o świadczeniach finansowanych ze środków publicznych, po przyjęciu którego proponowane w porozumieniu rozwiązania będą funkcjonować.

– Porozumienie, które zostało podpisane (z rezydentami – PAP) jest realizowane. Przygotowane są konkretne akty prawne, rozwiązania, które mają wprowadzić do porządku prawnego ustalenia z tego porozumienia. Właśnie do Sejmu trafił projekt ustawy o świadczeniach finansowanych ze środków publicznych. Po uchwaleniu przez Sejm, Senat i podpisaniu przez prezydenta jest szansa, żeby od 1 lipca te rozwiązania zaproponowane w porozumieniu zafunkcjonowały – mówiła wiceminister zdrowia.

Jak podkreśliła, szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski prowadzi dialog ze środowiskami pracowników ochrony zdrowia i w ostatnim tygodniu odbyło się kilka spotkań, m.in. z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych oraz z fizjoterapeutami i ratownikami medycznymi.

– Efektem tych spotkań jest przygotowany projekt rozporządzenia ministra zdrowia oraz zmiana ustawy, która gwarantuje ratownikom wypłatę dodatków zaległych z ubiegłego roku – poinformowała Józefa Szczurek-Żelazko.

Dodała, że konkretne propozycje dotyczą także pielęgniarek i położnych – obecnie trwają ich analizy.

Rozporządzenie dotyczące ratowników medycznych jest „w końcowej fazie” i po zakończeniu opiniowania zostanie podpisane przez ministra zdrowia.

– Myślę, że to niebawem nastąpi – oświadczyła polityk.

– Lekarze od 1 lipca już otrzymują podwyżki. Rezydenci otrzymują jeszcze dodatkowe środki pod warunkiem, że po zakończeniu rezydentury będą chcieli pracować w kraju. Lekarze-specjaliści, którzy zechcą pracować w jednym podmiocie leczniczym, w jednym szpitalu i dyżurować tam, otrzymają wzrost wynagrodzenia do kwoty 6 tys. 750 zł brutto i to są fakty – podsumowała wiceminister Szczurek-Żelazko.

– Ustawa jest w tej chwili w parlamencie. Wierzymy w to, że posłowie tę ustawę uchwalą i będzie ona obowiązywała zgodnie z porozumieniem, które z rezydentami podpisał minister Szumowski od 1 lipca – akcentowała.

Józefa Szczurek–Żelazko oznajmiła, że rząd przygotowuje także rozwiązania, które ułatwią pracę i odciążą pielęgniarki. Chodzi m.in. o wprowadzenie do systemu opieki zdrowotnej – opiekunów medycznych, którzy przejęliby część czynności wykonywanych dotąd przez pielęgniarki.

Porozumienie między Ministerstwem Zdrowia a ratownikami medycznymi zawarte w lipcu ubiegłego roku zakładało m.in. średni wzrost miesięcznego wynagrodzenia – wraz ze wszystkimi innymi składnikami i pochodnymi w przeliczeniu na etat – o 400 zł od 1 lipca 2017 r. oraz o kolejne 400 zł od 1 stycznia 2018 r. MZ podawało wiosną br., że wypłaty w ratownictwie poza szpitalnym były realizowane na bieżąco, ale spośród ratowników zatrudnionych w szpitalach podwyżki otrzymała połowa. Resort zapewniał, że podejmuje starania, by wypłata podwyżek objęła wszystkich – zgodnie z ustaleniami.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl