fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Prezydent A. Duda: Janusz Wojciechowski to profesjonalista znający potrzeby rolników

Ogromne znaczenie ma to, by polityka rolna w Europie wobec Polski była jak najlepsza; wierzę, że dzięki przyszłej pracy Janusza Wojciechowskiego jako komisarza UE ds. rolnictwa będzie się to działo; to człowiek znający potrzeby rolników i profesjonalista – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Wiele dobrych rzeczy dzieje się ostatnio. Wczoraj ogromnie cieszyliśmy się z informacji, że nasz kolega, polityk, ale też bardzo dobry i wybitny człowiek, Janusz Wojciechowski został zaakceptowany jako kandydat na europejskiego komisarza ds. rolnictwa. To dla Polski ogromnie ważne” – oświadczył w środę prezydent podczas spotkania z mieszkańcami Piły.

We wtorek odbyło się drugie wysłuchanie Wojciechowskiego w PE, który tym razem dostał zielone światło od koordynatorów grup politycznych komisji rolnictwa PE na stanowisko komisarza UE ds. rolnictwa. Otwiera mu to drogę do objęcia teki w Komisji, której przewodniczącą będzie Ursula von der Leyen.

Andrzej Duda zauważył, że na terenie województwa wielkopolskim żyje wiele rodzin rolniczych i w związku z tym ma tutaj ogromne znaczenie, aby polityka rolna w Europie wobec Polski była jak najlepsza. Wyraził przekonanie, że „właśnie dzięki przyszłej pracy naszego komisarza Janusza Wojciechowskiego będzie się to działo”.

To człowiek znający polską wieś i bardzo na nią uwrażliwiony, wiedzący doskonale, jakie są potrzeby rolników, a przy okazji, co niezwykle ważne, absolutny profesjonalista. Cieszę się ogromnie” – mówił prezydent.

Andrzej Duda przekonywał, że rolnictwo jest bardzo ważnym elementem polskiego systemu ekonomicznego oraz, że „ogromnie wzrasta eksport polskiej żywności”, która według niego jest coraz lepiej rozpoznawana w świecie i coraz bardziej ceniona.

To właśnie dzieło polskiego rolnika, także chcę, by było wspierane we wszelki możliwy sposób, także przez państwo” – zaznaczył najwyższy przedstawiciel państwa.

Prezydent wyraził nadzieję, że wkrótce do rolników, którzy ucierpieli wskutek suszy – także w Wielkopolsce – trafią odszkodowania. Andrzej Duda ocenił, że system szacowania szkód zadziałał.

Rolnik nie może zostać sam, tak jak mam nadzieję, że będziemy mieć w przyszłości Polskę, która nikogo nie pozostawi samego, czy to w kraju czy poza granicami” – powiedział prezydent

Andrzej Duda nawiązał też do wtorkowej tragicznej w skutkach eksplozji między Kuźnią Raciborską a Rudą Kozielską (Śląskie), gdzie dwóch saperów zginęło, dwóch zostało ciężko rannych, a dwóch doznało lżejszych obrażeń.

Poinformował, że rozmawiał z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, który na Śląsku rozmawiał z lekarzami i jednym z rannych żołnierzy.

Oni także nie mogą pozostać i nie pozostaną bez pomocy, bez wsparcia, ani oni, ani ich bliscy, zwłaszcza ci, którzy pozostali sami po stracie ojców. Mówię to jako zwierzchnik sił zbrojnych: możecie państwo być spokojni, w tym nieszczęściu nie zostaną pozostawieni sami sobie” – powiedział Andrzej Duda.

PAP

drukuj