Prezydent Andrzej Duda na polsko-fińskim Forum Gospodarczym

Innowacyjność – to hasło, które zdominowało dyskusję prezydenta Andrzeja Dudy z wicepremierem Finlandii Petteri Orpo. Politycy obu krajów wzięli udział w polsko-fińskim Forum Gospodarczym. Debacie przysłuchiwali się przedstawiciele polskich startupów.

Niekonkurowanie ze sobą startupów, ale współpraca i wymiana pomysłów – taką strategię przyjęła Finlandia, chcąc rozwijać swój potencjał gospodarczy. Sauna startupów na Uniwersytecie Aalto – to miejsce, które nie tylko wspiera początkujących przedsiębiorców, ale także przyciąga zagranicznych inwestorów – wskazał Kasper Suomalainen, przedstawiciel sauny startupów Uniwersytetu Aalto.

– W ubiegłym roku odnotowaliśmy ogromny wzrost. Dostaliśmy 1500 aplikacji z 35 różnych krajów – powiedział Kasper Suomalainen.

Sauna jest darmowa. Bez wynagrodzenia uczą tutaj szefowie znanych firm, w tym m.in. prezes Nokii. Wczoraj to miejsce stało się polem do wymiany doświadczeń polskich i fińskich przedsiębiorców.

– Polska ma bardzo ambitny program dla młodych przedsiębiorców, dla startupów. Chcemy angażować ludzi młodych nie tylko z Polski, ale także z innych krajów Europy i świata – zadeklarował prezydent Andrzej Duda.

W Helsinkach prezydentowi towarzyszą przedstawiciele polskich startupów. W ich przypadku rozmowy z fińskimi przedsiębiorcami dają nadzieję na wspólne projekty w przyszłości.

– Z doświadczeń i lekcji Finlandii, która jest numerem jeden, jeśli chodzi o innowacyjność na całym świecie, na pewno wyciągniemy wnioski i wdrożymy pewne rzeczy u nas w firmie – wskazał Filip Granek, prezes firmy XTPL.

Jeden z najmniejszych na świecie sterowników dla internetu rzeczy przywiózł do Finlandii Patryk Arłamowski z firmy Blebox.

– Jest to urządzenie oparte o polską technologię, które pozwala sterować dowolnym odbiornikiem energii elektrycznej z praktycznie każdego miejsca na świecie – wyjaśnił Patryk Arłamowski.

Okazją do promocji polskich innowacji był także udział prezydenta Andrzeja Dudy w polsko-fińskim Forum Gospodarczym

– Ja nie mam żadnych wątpliwości, że ci młodzi przedsiębiorcy, tak nasi polscy, jak i fińscy, są przyszłością globalnej gospodarki. Już dziś osiągnięcia i pomysłowość startupów mają znaczenie dla największych koncernów – powiedział prezydent Polski.

W kwestii innowacyjności Polska wciąż musi jednak wykonać sporo pracy – dodał.

– Pracujemy nad bardziej spójnym, transparentnym systemem wsparcia innowacji. Pracujemy nad nim cały czas. Staramy się czerpać z najlepszych wzorców, m.in. dlatego tu jesteśmy, właśnie w Finlandii – podkreślił Andrzej Duda.

Wymiana doświadczeń jest jednak korzystna dla obu krajów, o czym w trakcie Forum Gospodarczego przekonywał wicepremier Finlandii Petteri Orpo.

– Możemy nauczyć się od Polski bardzo dużo, w szczególności, jeżeli chodzi o rynek pracy. Polski rynek jest bardziej elastyczny. Potrzebujemy tego również na naszym rynku – wskazał Petteri Orpo.

Bezpieczeństwo i współpraca gospodarcza – to tematy, które zdominowały trzydniową wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Finlandii. Polska – jako kraj rozwinięty – otwarcie stawia na młodych, utalentowanych przedsiębiorców. Wcześniej ten kierunek obrała Finlandia, słynąca dziś z dynamicznego rozwoju startupów.

 

Szymon Kozupa/TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl