fot. PAP/Radek Pietruszka

Jesienna strategia walki z epidemią

W Ministerstwie Zdrowia trwają rozmowy kierownictwa resortu i przedstawicieli Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Omawiana jest jesienna strategia walki z epidemią i rola lekarzy rodzinnych w zlecaniu testów na koronawirusa, a także w opiece nad zakażonymi pacjentami.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o blisko dwóch tysiącach nowych przypadków zakażeń koronawirusem. To największy dobowy wzrost zakażeń od początku epidemii. W ostatnich dniach dziennie stwierdzano półtora tysiąca zakażeń. W związku z przyrostem chorych na COVID-19, w szpitalach przybywa pacjentów. Dlatego powstała nowa strategia, która włączyła do walki z zachorowaniami praktycznie wszystkie szpitale w Polsce.

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że w jesiennej strategii walki z epidemią zmieni się także schemat prowadzenia pacjenta z koronawirusem. Chodzi o rolę lekarzy POZ.

– To szczególnie pacjenci skąpoobjawowi i bezobjawowi z COVID-19 powinni być pod opieką lekarza rodzinnego. Oczywiście są także inne schorzenia. Myślę, że dobra organizacja pracy w poszczególnych praktykach lekarzy rodzinnych pozwoli na to, aby ci pacjenci nie kontaktowali się ze sobą – ocenił Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Jak wyjaśniał wiceminister, po zmianie pacjent z dodatnim wynikiem testu ma wrócić do lekarza POZ lub do szpitala na pierwszym poziomie. To właśnie lekarz oceni jego stan zdrowia. Jeśli zakażenie będzie przebiegać bezobjawowo lub skąpoobjawowo, wówczas lekarz będzie mógł skierować pacjenta na izolację domową. Jeżeli objawy będą wyraźne, lekarz będzie decydował, czy skieruje go do szpitala zakaźnego lub do szpitala trzeciego stopnia.

Szczegóły dotyczące roli lekarzy rodzinnych w zlecaniu testów na COVID-19 i w opiece nad zakażonymi pacjentami omawiane są teraz w Ministerstwie Zdrowia. Przed spotkaniem w resorcie przedstawiciele Kolegium Lekarzy Rodzinnych mówili, że schematy proponowane przez ministerstwo w dużej mierze nie przystają do rzeczywistości i wzrastającej liczby zachorowań.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl