fot. twitter/MON

Min. Macierewicz na Łotwie do polskich żołnierzy: tworzycie wielkość i siłę Polski

Wy tworzycie dzisiaj wielkość i siłę Polski na całym świecie; dzięki wam Polska stała się jednym z ważniejszych krajów w całym NATO mówił w czwartek do polskich żołnierzy stacjonujących na Łotwie szef polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.

Polski minister przebywał w czwartek w bazie wojskowej Adażi na Łotwie, gdzie m.in. wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami resortów obrony Albanii, Hiszpanii, Kanady, Łotwy, Słowenii i Włoch.

„Mieliśmy możliwość zapoznania się z bardzo interesującą prezentacją dotyczącą ćwiczeń Zapad-2017 i ona robiła wrażenie. Mogliśmy zapoznać się z całokształtem zagrożeń, jakie niosły za sobą te ćwiczenia” powiedział po zakończeniu spotkania dziennikarzom Antoni Macierewicz, nawiązując do manewrów wojskowych Białorusi i Rosji z 14-20 września.

Jak dodał, przedstawiciele resortów obrony zapoznali się też „z bardzo obszerną analizą tego, jak powstawała i jakie były wyzwania podczas powstawania batalionowej grupy bojowej”.

Po zakończeniu spotkania przedstawiciele resortów obejrzeli bazę w Adażi wraz z terenem, na którym będzie ona rozbudowywana.

„Widzieliśmy, jak wiele zrobiono w tak krótkim czasie” dodał szef polskiego MON.

Następnie Macierewicz spotkał się z polskimi żołnierzami stacjonującymi w bazie Adażi.

„Wy tworzycie dzisiaj wielkość i siłę Polski na całym świecie. Dzięki wam Polska dzisiaj stała się jednym z ważniejszych i bardziej respektowanych krajów, nie tylko w Europie, ale i w całym NATO” mówił minister do polskich żołnierzy.

Jak ocenił szef MON, stworzenie batalionowej grupy bojowej na Łotwie z żołnierzy z sześciu krajów „było cudem”.

„Ten cud zawdzięczamy wam, zawdzięczamy gospodarzom – państwu łotewskiemu, ale także zawdzięczamy wysiłkowi całego NATO, które jest zjednoczone wtedy i zawsze wydobywa z siebie największe siły i zdolności, gdy czuje, że jest atakowane, gdy czuje, że jest zagrożone, gdy czuje, że nasze wartości, nasza niepodległość, bezpieczeństwo naszych rodzin mogą być zagrożone” mówił minister.

„Uczestniczycie w tym wysiłku i za to składam wam dzisiaj w imieniu rządu najserdeczniejsze podziękowania” dodał.

Skład Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) stanowią głównie żołnierze 9. Brygady Kawalerii Pancernej z plutonami logistycznymi. Dowódcą jest mjr Marek Potorski. PKW wchodzi w skład Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej pod dowództwem kanadyjskim, sformowanej w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności (eFP – ang. enhanced Forward Presence). Grupa liczy ok. tysiąca żołnierzy i oprócz Kanadyjczyków i Polaków w jej skład delegują swoich przedstawicieli Włochy, Albania, Słowenia i Hiszpania.

PAP/RIRM

drukuj