Komisja sprawiedliwości rozpatruje projekty dot. TK

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości Spraw Człowieka rozpatruje sprawozdanie nadzwyczajnej podkomisji, która zajmowała się kilkoma projektami ustaw dotyczącymi Trybunału Konstytucyjnego.

Podkomisja pracowała nad projektami PiS-u, PSL-u, tzw. KOD-u i Kukiz’15. Finalny projekt wypracowano, opierając się na propozycjach Prawa i Sprawiedliwości.

Poseł Bartłomiej Wróblewski, przewodniczący podkomisji podkreślił, że projekt bazuje na ustawie o TK, która obowiązywała w Polsce w latach 1997-2015. Parlamentarzysta poinformował, że uwzględniono także niektóre rozwiązania zaproponowane w projektach ludowców, a także obywatelskim.

– Przyjęcie założenia, że nowa regulacja o TK będzie się opierać na ustawie, która obowiązywała w Polsce przez niemal dwie dekady jest pewnym krokiem wstecz, powrotem do sytuacji, kiedy podstawowa regulacja dotycząca TK nie budzi większych konstytucyjnych, a ponadto była to regulacja, która nie budziła wątpliwości społecznych. W tym tekście zostały uwzględnione poprawki, które są autorstwa PiS-u, ale pochodzą także z projektów, które były przedmiotami obrad podkomisji. Uwzględniliśmy niektóre rozwiązania PSL-u, ale także projektu obywatelskiego – zaznaczył Bartłomiej Wróblewski.

Zgodnie z zaproponowanym projektem pełny skład Trybunału to co najmniej 11 sędziów, a orzeczenia mają co do zasady zapadać zwykłą większością głosów. Ponadto sędziowie, którzy złożyli ślubowanie wobec prezydenta, ale nie są dopuszczeni do pełnienia obowiązków, mają być włączeni do składów orzekających.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl