fot. PAP/Tomasz Gzell

Komisja sprawiedliwości rozpatruje projekty dot. TK

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości Spraw Człowieka rozpatruje sprawozdanie nadzwyczajnej podkomisji, która zajmowała się kilkoma projektami ustaw dotyczącymi Trybunału Konstytucyjnego.

Podkomisja pracowała nad projektami PiS-u, PSL-u, tzw. KOD-u i Kukiz’15. Finalny projekt wypracowano, opierając się na propozycjach Prawa i Sprawiedliwości.

Poseł Bartłomiej Wróblewski, przewodniczący podkomisji podkreślił, że projekt bazuje na ustawie o TK, która obowiązywała w Polsce w latach 1997-2015. Parlamentarzysta poinformował, że uwzględniono także niektóre rozwiązania zaproponowane w projektach ludowców, a także obywatelskim.

– Przyjęcie założenia, że nowa regulacja o TK będzie się opierać na ustawie, która obowiązywała w Polsce przez niemal dwie dekady jest pewnym krokiem wstecz, powrotem do sytuacji, kiedy podstawowa regulacja dotycząca TK nie budzi większych konstytucyjnych, a ponadto była to regulacja, która nie budziła wątpliwości społecznych. W tym tekście zostały uwzględnione poprawki, które są autorstwa PiS-u, ale pochodzą także z projektów, które były przedmiotami obrad podkomisji. Uwzględniliśmy niektóre rozwiązania PSL-u, ale także projektu obywatelskiego – zaznaczył Bartłomiej Wróblewski.

Zgodnie z zaproponowanym projektem pełny skład Trybunału to co najmniej 11 sędziów, a orzeczenia mają co do zasady zapadać zwykłą większością głosów. Ponadto sędziowie, którzy złożyli ślubowanie wobec prezydenta, ale nie są dopuszczeni do pełnienia obowiązków, mają być włączeni do składów orzekających.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj