fot. PAP/EPA

Syryjska opozycja: trwają walki o bastion IS

Wspierani przez Zachód bojownicy syryjskiej opozycji toczą dziś walki z dżihadystami z Państwa Islamskiego (IS) w mieście Abu Kamal, położonym przy granicy z Irakiem, oraz na pobliskim lotnisku wojskowym. O sprawie poinformował jeden z dowódców.

Wspierana przez USA opozycyjna formacja zbrojna, Nowa Armia Syryjska, ogłosiła początek ofensywy na Abu Kamal we wtorek zapowiadając, że utrudni to bojownikom IS przemieszczanie się między położonymi w Syrii i Iraku terenami włączonymi przez nich do ich kalifatu. Abu Kamal leży w bogatej w ropę naftową muhafazie Dajr az-Zaur.

Dowódca rebeliantów, który po warunkiem zachowania anonimowości rozmawiał z agencją Reutera, potwierdził, że Nowa Armia Syryjska w szybkim tempie odbija z rąk islamistów kolejne dzielnice ich bastionu. Zastrzegł jednak, że „starcia trwają w samym mieście, ale sytuacja jeszcze nie jest przesądzona”.

Operacja, w której uczestniczą też zagraniczne siły powietrzno-desantowe, rozpoczęła się we wtorek nad ranem. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie podało, że na terenie lotniska Hamadan, w odległości ok. 5 km od miasta – trwają walki.

PAP/RIRM

drukuj