fot. PAP/Tytus Żmijewski

[TYLKO U NAS] P. Sałek: Wojna zmieniła wszystko i pokazała, że bezpieczeństwo energetyczne trzeba opierać na swoich własnych zasobach surowcowych

Nagle się okazuje, że Niemcy, którzy zamknęli swoje kopalnie węgla kamiennego, dzisiaj przyznają się do tego, iż ponad 18 mln ton węgla kamiennego rocznie importują z Rosji. Trudna sytuacja, z którą mamy do czynienia, pokazała konieczność zdroworozsądkowego podejścia do polityki klimatycznej, dlatego że wojna zmieniła wszystko i wskazała, iż bezpieczeństwo energetyczne trzeba opierać na swoich własnych zasobach surowcowych. Podkreślenie tego, że Polska powinna opierać swoje bezpieczeństwo o węgiel kamienny i brunatny, jest jasne – powiedział Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP, w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

Prezydent RP Andrzej Duda zwrócił się do Elżbiety Witek, marszałek Sejmu, z prośbą o zwołanie na najbliższy piątek Zgromadzenia Narodowego.

– Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do marszałek Sejmu z prośbą o zwołanie specjalnego posiedzenia ze względu na okoliczności, które mamy za naszą wschodnią granicą. To bardzo istotne z uwagi na to, co dzieje się zarówno w Ukrainie, jak i w Polsce. W Ukrainie trwa wojna i jesteśmy w wyjątkowej sytuacji od czasów II wojny światowej, ponieważ wojna, która tam trwa, w bezpośredni sposób dotyka Polaków. Pan prezydent był bardzo aktywny w ostatnim okresie, jeśli chodzi o współpracę ze wszystkimi siłami politycznymi i stronnictwami. Odbyły się posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego i spotkania techniczne z rządem. Teraz prezydent uznał, że zwołanie Zgromadzenia Narodowego jest konieczne i właściwe, ażeby bezpośrednio poinformować wszystkich Polaków oraz obie izby parlamentu o tym, jak sytuacja wygląda – mówił Paweł Sałek.

https://twitter.com/Pawel_Salek/status/1501132137071788034

Doradca Prezydenta RP odniósł się również do sytuacji humanitarnej i przyjęcia przez Polskę ponad miliona ukraińskich uchodźców.

– Widzimy wielkie otwarte serca wszystkich Polaków wobec kryzysu humanitarnego. To dobry przykład związany z tym, że w mediach zachodnich pojawiały się informacje, iż Polacy są narodem nietolerancyjnym, ksenofobicznym. Tymczasem okazuję się, że Polska przyjmuje wszystkich, nie patrząc na kolor skóry czy pochodzenie. Czasem pojawiają się kłopoty, ale przy takiej ilości osób i akcji, która aktualnie się odbywa, mogą się zdarzyć. Generalnie trzeba powiedzieć, że akcja humanitarna zarówno od strony społeczeństwa, jak i polskich służb przebiega bardzo profesjonalnie – powiedział gość TV Trwam.

Choć Polska ponosi główny ciężar finansowy związany z pomocą Ukrainie, Komisja Europejska cały czas wstrzymuje polski KPO.

W polskim społeczeństwie występuje entuzjazm, który należy pochwalić, bo to jest naturalny odruch człowieka, tym bardziej Polaka, że zawsze staramy się pomagać innym. Jednocześnie trzeba podkreślić, iż dzisiaj Polska z własnego budżetu finansuje całą operację humanitarną i to my ponosimy koszty związane z pomocą dla Ukrainy (…). Trzeba także przypomnieć, że to również Polska ponosiła główny ciężar obrony związanej z natarciem na granicę polsko-białoruską. Polska z tego tytułu broniła zarówno NATO, jak i UE. Dzisiaj także mamy do czynienia z sytuacją kosztotwórczą i zachodzi konieczność, żeby unijne środki były uruchomione dla Polski – zaakcentował doradca prezydenta.

Atak Rosji na Ukrainę wyrwał Europę Zachodnią z letargu, która do tej pory nie zauważała imperialnych zapędów Władimira Putina.

– Przyszło otrzeźwienie. Trzeba jasno powiedzieć, że generalnie w Europie mamy poważny problem z bezpieczeństwem energetycznym (…). Nagle się okazuje, że Niemcy, którzy zamknęli swoje kopalnie węgla kamiennego, dzisiaj przyznają się do tego, iż ponad 18 mln ton węgla kamiennego rocznie importują z Rosji. Trudna sytuacja, z którą mamy do czynienia, pokazała konieczność zdroworozsądkowego podejścia do polityki klimatycznej, dlatego że wojna zmieniła wszystko i wskazała, iż bezpieczeństwo energetyczne trzeba opierać na swoich własnych zasobach surowcowych. Podkreślenie tego, że Polska powinna opierać swoje bezpieczeństwo o węgiel kamienny i brunatny, jest jasne – podsumował Paweł Sałek.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl