fot. TT/@mblaszczak

Szef MON: wspólne zakupy amunicji dla Ukrainy szansą dla polskiego przemysłu

Unijna inicjatywa wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy to wsparcie dla Ukrainy i szansa dla polskiego przemysłu zbrojeniowego – ocenił w czwartek wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak.

„Dołączyliśmy do unijnego porozumienia dotyczącego wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy. Polska od początku zabiegała o uruchomienie takiej inicjatywy. To duże wsparcie dla naszych wschodnich sąsiadów i szansa dla polskiego przemysłu zbrojeniowego” – napisał Błaszczak w czwartek na Twitterze.

Wiceszef MON, Wojciech Skurkiewicz, wyraził w TV Republika przekonanie, że Polska „będzie miała wymierny wkład w to dzieło”. Przypomniał, że wspólna produkcja amunicji dla Ukrainy była jednym z tematów prezydentów Polski i USA oraz że w Pionkach (woj. mazowieckie) Polska Grupa Zbrojeniowa zainwestowała ponad 400 mln zł w budowę nowego zakładu produkcji amunicji, który ma być gotowy w 2024 roku.

W poniedziałek 18 państw, w tym 17 unijnych, przystąpiło do porozumienia w sprawie wspólnych zakupów amunicji w celu wsparcia Ukrainy i uzupełnienia zapasów amunicji państw członkowskich. Porozumienie zakłada szybką ścieżkę na rzecz produkcji amunicji artyleryjskiej 155 mm i siedmioletni projekt zakupów amunicji różnych typów. Jak poinformowała tego dnia EDA, porozumienie podpisało 17 państw UE – Austria, Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Luksemburg, Malta, Niderlandy, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja i Szwecja – oraz Norwegia, a inne państwa wyraziły zamiar przystąpienia do inicjatywy.

W czwartek EDA przekazała na Twitterze, że do porozumienia przystąpiły Polska, Litwa i Hiszpania. Jak dowiedziała się PAP, Polska przystąpiła do inicjatywy we wtorek drogą korespondencyjną.

Wspólne zakupy Agencja uznała za najlepszy sposób na redukcję kosztów dzięki efektowi skali, zaznaczając, że poszczególne kraje mogą nadal kupować amunicję stosownie do własnych potrzeb, mogą ja tez przekazywać Ukrainie.

„Porozumieniem, które z natury jest elastyczne i inkluzywne, pozwala wszystkim pozostałym członkom EDA przyłączyć się do inicjatywy w późniejszej fazie” – zaznaczyła Agencja.

Do EDA należy 27 państw członkowskich UE.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl