fot. sxc.hu

Tymoszenko proponuje referendum ws. przystąpienia do NATO

Kandydatka na prezydenta Ukrainy, była premier Julia Tymoszenko, zaproponowała przeprowadzenie 15 czerwca referendum w sprawie przystąpienia Ukrainy do NATO.

„Należy podjąć strategiczną decyzję, która raz na zawsze obroni Ukrainę, raz na zawsze przywróci pokój, a ukraińskie rodziny nigdy więcej nie będę się bać. Tą decyzją jest przystąpienie Ukrainy do systemu kolektywnego bezpieczeństwa i obrony NATO. To bardzo trudna decyzja” – napisano w oświadczeniu Tymoszenko opublikowanym na jej stronie internetowej.

Była premier wyraziła przekonanie, że polityk nie ma prawa podejmować takiej strategicznej decyzji bez woli narodu. „Dlatego właśnie proponuję 15 czerwca, jednocześnie z drugą turą wyborów prezydenta, przeprowadzić historyczne referendum w sprawie przystąpienia Ukrainy do NATO, które przesądzi o naszym losie” – zaznaczyła.

Według niej byłoby to pod względem znaczenia „drugie referendum w sprawie niepodległości Ukrainy”.

W niedzielę odbędą się na Ukrainie przedterminowe wybory prezydenckie. Szefowa partii Batkiwszczyna zajmuje drugie miejsce w sondażach przedwyborczych po biznesmenie i byłym ministrze spraw zagranicznych Petro Poroszence. Ten ma jednak nad nią ogromną przewagę. Popiera go ponad połowa osób, które zdecydowały się na udział w głosowaniu, podczas gdy Tymoszenko ok. 10 proc., a byłego wicepremiera Serhija Tihipkę prawie 9 proc.

PAP / RIRM

drukuj