Ekspert: Wyrok TK ws. TSUE nie będzie mieć realnego oddziaływania
Konstytucjonalistka prof. Anna Łabno powiedziała, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pokazuje, że unijny organ przekroczył kompetencje i naruszył suwerenność państw członkowskich, ale nie będzie mieć on realnego oddziaływania w Unii Europejskiej. Polscy sędziowie TK orzekli w poniedziałek, że przepisy, na podstawie których TSUE nałożył na nasz kraj kary za „ignorowanie orzeczeń dotyczących Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i kopalni Turów” są niekonstytucyjne.
W poniedziałek polski Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że TSUE, nakładając kary za „ignorowanie orzeczeń dotyczących Izby Dyscyplinarnej SN oraz kopalni Turów”, złamał zasady praworządności, suwerenności narodu i nadrzędności konstytucji.
Trybunał Konstytucyjny: Przepisy unijne, na podstawie których #TSUE nałożył kary na Polskę – niekonstytucyjne https://t.co/TPpVQUbHZr
— Radio Maryja (@RadioMaryja) December 11, 2023
W ocenie prof. Anny Łabno, eksperta ds. prawa konstytucyjnego z Uniwersytetu Śląskiego, wyrok TK nie będzie miał żadnego zastosowania w Unii Europejskiej.
– Ten wyrok nie przyniesie konsekwencji, które np. miałyby polegać na uchyleniu tej kary lub jej zmniejszeniu. Nie ma on tutaj żadnej możliwości oddziaływania, ponieważ dotyczy zagadnienia, które nie podlega polskiej kognicji, tzn. możliwości wydania rozstrzygnięcia w tej sprawie przez polski sąd – zwróciła uwagę konstytucjonalistka w rozmowie z Radiem Maryja.
Wyrok TK pokazuje, jak trudno wyeliminować szkodliwe działania Unii Europejskiej.
– Wyrok z całą pewnością pokazuje nam bardzo trudną sytuację przekraczania przez Unię kompetencji (i to przecież nie po raz pierwszy) i dowodzi także, że bardzo trudno jest ograniczyć działania Unii, nie mówiąc już o tym, żeby je w ogóle wyeliminować. Do tego trzeba by było mieć przecież odpowiednie poparcie innych krajów, a na to trudno liczyć – oceniła prawnik.
Wspomniała, że rozwiązania przeciwdziałające nadużyciom prawa w UE będą trudne do realizacji, jeśli doszłoby do zmian traktatowych.
– Zwłaszcza dotyczących eliminacji zasady jednomyślności, czyli prawa weta każdego członka Unii Europejskiej. To prawo weta nie może być kojarzone z żadnym „liberum veto”, bo to nie na tym rzecz polega. Prawo weta w Unii służy temu, ażeby słabszy kraj miał szansę działać dla ochrony swoich interesów – podkreśliła prof. Anna Łabno.
Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ws. wyroków TSUE złożył w 2021 r. ówczesny prokurator generalny, Zbigniew Ziobro. Nastąpiło to po nałożeniu przez TSUE na Polskę dwóch kar finansowych.
Unijny trybunał orzekł, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro kary dziennie za niezaprzestanie wydobycia w kopalni Turów i milion euro dziennie za niezawieszenie przepisów dotyczących Izby Dyscyplinarnej.
RIRM/radiomaryja.pl