J. Chróścikowski: Zmiany mają służyć rolnikom

Ustawa o łączeniu agencji rolnych została przyjęta przez senacką komisję rolnictwa. Rządowa regulacja trafi na najbliższe posiedzenie plenarne izby wyższej parlamentu. Zakłada ona powstanie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa z połączenia Agencji Rynku Rolnego i Agencji Nieruchomości Rolnych. Ta zmiana ma służyć wsparciu rolnictwa – wskazał w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam senator Jerzy Chróścikowski.

Połączenie ARR i ANR jest motywowane szerszym działaniem, bo jeżeli będzie jedna jednostka organizacyjna, będzie ona miała lepszy wpływ na działania. Dziś te kompetencje zostały przepisane z jednej i drugiej agencji, ale nie jest to katalog zamknięty. Będzie można do niego dodawać zadania – powiedział szef senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Polityk odniósł się również do kwestii Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności i wskazał, że będą zmiany w tym zakresie.

Przedsiębiorcom i rolnikom jest bardzo potrzebne to, aby nie było takiej mnogości kontroli, szczególnie przy sprzedaży detalicznej. (…) Czynimy starania, aby uporządkować sprawy kontroli rolników. Od 2006 r. Prawo i Sprawiedliwość głośno mówiło o tym, organizowało konferencje, wykłady i nic nie zostało poczynione. Czas skończyć z tą dyskusją i zrealizować jedną tylko inspekcje. W krajach zachodnich już to zrobiono – podkreślił Jerzy Chróścikowski.

Jak dodał, te zmiany mają służyć rolnikom.

– Dzięki tym zmianom najbardziej powinni zyskać ci, którzy są beneficjentami, czyli rolnicy i przedsiębiorcy. Natomiast konsumenci powinni uzyskiwać bezpieczeństwo zdrowej żywności i jakości. Państwo nie musi na tym zarabiać. Uważam, że na ten cel ze strony państwa powinny pójść jeszcze większe pieniądze. Powinniśmy lepiej kontrolować, aby nie było fałszowania, które często jest w żywności – wskazał senator.


RIRM/TV Trwam News

drukuj