fot. PAP/Andrzej Grygiel

Wicepremier Szydło z wizytą w Bielsku-Białej

Służba zdrowia, emerytury i rolnictwo mają być priorytetami rządu Prawa i Sprawiedliwości na kolejne miesiące – wynika z zapowiedzi wicepremier Beaty Szydło. Podczas spotkania z mieszkańcami Bielsko-Białej przypomniała ona programy społeczne, które stworzył rząd, by poprawić sytuację materialną wielu rodzin.

Program Rodzina 500 plus oraz Dobry Start, czyli 300 zł na wyprawki szkolne dla dzieci to projekty, które mają polepszyć zarówno sytuację finansową wielu polskich rodzin, jak i sytuację demograficzną w naszym kraju. Jest ona bowiem obecnie sporym wyzwaniem.

 – W Komitecie Społecznym Rady Ministrów pracujemy obecnie nad przygotowaniem strategii, która pozwoli nam w kolejnych latach jeszcze bardziej zwrócić uwagę i realizować kolejne projekty prorodzinne, prodemograficzne, ale oczywiście kierowane i do innych grup – powiedziała Beata Szydło.

W szczególności do grupy emerytów, u których wysokość wypłacanych świadczeń nadal pozostawia wiele do życzenia. Jak zaznaczyła podczas spotkania wicepremier, obecna waloryzacja nie jest sprawiedliwa. Rząd Prawa i Sprawiedliwości pracuje nad wzrostem kwoty wypłacanych emerytur oraz nad zabezpieczeniem warunków bytowych dla osób, które są obecnie na rynku pracy i w przyszłości osiągną wiek emerytalny.

 – Żeby polski system emerytalny zabezpieczał warunki bytowe emerytów, a jednocześnie, by był systemem, który będzie w stanie do poniesienia przez państwo – wskazała Beata Szydło.

Bo polityka senioralna to zaraz obok polityki prorodzinnej kolejne oczko w głowie partii rządzącej. Przykładem są tu choćby program Senior Plus, Dostępność Plus czy darmowe leki dla seniorów. To jednak nie wszystko. Rząd nie zaprzestaje prac. Ma on w zanadrzu kolejne propozycje dla rodzin. Do konsultacji społecznych trafił zapowiedziany wiosną projekt ustawy przewidującej specjalne emerytury dla matek, które urodziły co najmniej czworo dzieci, a także projekt przewidujący premię za szybkie urodzenie kolejnego dziecka.

 – Ta praca nad tym projektem jest w tej chwili prowadzona – mówiła była premier.

Jednak, aby wszystkie te projekty miały szansę poprawnie funkcjonować i trafić do każdego polskiego domu, potrzebna jest niezbędna pomoc samorządów.

 – Żeby mogły być tutaj dedykowane każdemu mieszkańcowi, a to jest już rola samorządów. Ważne jest to, żeby samorządy potrafiły korzystać z tych programów i po nie sięgać, bo naprawdę oferta jest bardzo duża, projektów jest bardzo wiele – powiedziała wicepremier.

Beata Szydło podkreśliła, że to dzięki ciężkiej pracy całego rządu udało się zlikwidować lukę podatkową, a wyciekające przez nią miliardy złotych przeznaczyć na te właśnie programy społeczne. Zaznaczyła, że jeżeli rząd dobrej zmiany otrzyma od wyborców po raz kolejny zielone światło, nadal będzie działał w obszarach rodziny, emerytur, służby zdrowia i rolnictwa. W ostatnich trzech latach wydatki państwa na politykę prorodzinną wzrosły o ponad 2 proc. PKB, czyli o blisko 40 mld złotych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj