fot. PAP/Tomasz Gzell

M. Dworczyk: Premier M. Morawiecki przedstawi dziś „plan awaryjny” dla maturzystów

Premier Mateusz Morawiecki przedstawi dziś ,,plan awaryjny” na wypadek, gdyby w części szkół nie doszło do klasyfikacji maturzystów. Planem tym – jak poinformował szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk – będzie rządowy projekt nowelizacji prawa oświatowego, który pozwoli na to, aby wszystkie matury się odbyły, a wszyscy maturzyści przystąpili do egzaminów.

Premier ma przedłożyć tę propozycję na dzisiejszym posiedzeniu rządu. Projekt będzie odpowiedzią na narastającą niepewność maturzystów i rodziców co do organizacji matur – powiedział szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

W związku z narastającą niepewnością i chaosem informacyjnym dotyczącym zbliżających się matur i dopuszczenia, bądź niedopuszczenia do egzaminów maturalnych części uczniów, premier Morawiecki podjął decyzję o przedłożenie projektu zmian w prawie, które spowodują, że każdy maturzysta będzie mógł w tym roku przestąpić do matury. Dzisiaj premier osobiście przedstawi o godzinie 15.00 na Radzie Ministrów projekt zmian legislacyjnych, które taką możliwość wprowadzą. Uczniowie nie mogą być zakładnikiem żadnych związkowców, żadnej grupy zawodowej. Maturzyści muszą mieć pełne prawo do tego, aby móc przystąpić do egzaminów – akcentował Michał Dworczyk.

Szef Kancelarii Premiera wyraził jednocześnie nadzieję, że Sejm i Senat przychylą się do rządowego projektu i zostanie zastosowana szybka ścieżka jego procedowania tak, by zmiana mogła zostać uchwalona przez Parlament jutro. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapowiedział już, że będzie dodatkowe posiedzenie Wyższej Izby Parlamentu w tej sprawie.

Rządowy projekt będzie przedstawiony mimo apelu Komitetu Strajkowego Nauczycieli o jak najszybsze zwoływanie rad pedagogicznych w sytuacji strajku nauczycieli trwającego nadal w części szkół.

RIRM

drukuj