fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezydent A. Duda: Kolej miała, ma i będzie miała ogromne znaczenie strategiczne z wielu punktów widzenia

W Warszawie trwa II Kongres Rozwoju Kolei. Spotkanie otworzył prezydent Andrzej Duda. W wydarzeniu udział weźmie także premier Mateusz Morawiecki. Na stadionie Narodowym w Warszawie zgromadzili się eksperci z dziedziny kolejnictwa. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że kolej jest jedną ze strategicznych gałęzi przemysłu RP.

Prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że na przestrzeni 30 lat kolej najpierw znalazła się w głębokim regresie, a potem powoli zaczęła wracać. Wyraził też nadzieję, że kolej będzie nabierała prędkości i przez najbliższe dziesięciolecia nikt nie zdoła tego pociągu wyhamować.

– Politycznie kolej jest jedną ze strategicznych gałęzi przemysłu RP. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że kolej miała, ma i będzie miała ogromne znaczenie strategiczne z wielu punktów widzenia. Będzie miała, ma i miała znaczenie militarne. Będzie miała ogromne znaczenie dla całej gospodarki państwowej, kształtowania polityki i zdobywania przewag na arenie międzynarodowej – powiedział prezydent.

W ostatnich latach rząd realizuje program przebudowy szlaków kolejowych i zakupu nowego taboru. Dzięki temu rośnie liczba osób korzystających z pociągów. W 2015 roku z polskich kolei skorzystało 280 mln pasażerów, a w 2019 – 335 mln.

RIRM

drukuj