fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

A. Dera: Prezydent RP odznaczył działacza polonijnego Stefana Skielnika

Za wybitne zasługi w działalności polonijnej i kombatanckiej oraz wspieranie transformacji ustrojowej Polski prezydent Andrzej Duda odznaczył działacza amerykańskiej Polonii Stefana Skielnika Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski – przekazał prezydencki minister Andrzej Dera.

Minister w KPRP poinformował, że prezydent odznaczył Stefana Skielnika na wniosek ministra spraw zagranicznych.

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski został nadany za „wybitne zasługi w działalności polonijnej i kombatanckiej, za wspieranie transformacji ustrojowej Polski, za pomoc charytatywną polskim instytucjom kościelnym”.

Stefan Skielnik urodził się w 1925 r. w Gdyni. Podczas II wojny światowej walczył w szeregach holenderskiego i francuskiego ruchu oporu, armii generała Andersa, armii brytyjskiej i amerykańskiej. Od 1947 r. mieszka w USA, w stanie Delaware. Przez wiele lat prowadził firmę budowlaną.

Cieszący się w USA powszechnym szacunkiem i szerokimi wpływami Stefan Skielnik uznawany jest za nestora amerykańskiej Polonii. Od dekad działa w wielu organizacjach polonijnych w Delaware. Angażuje się w działalność charytatywną i organizuje pomoc dla szpitali, przedszkoli i innych instytucji w Polsce.

Stefan Skielnik bardzo zaangażował się w kampanię mającą przekonać amerykańskich kongresmanów do poparcia polskiego członkostwa w NATO. Dzięki jego aktywności Delaware było pierwszym stanem, którego obydwaj senatorowie poparli rozszerzenie Sojuszu o Polskę. Jednym z tych senatorów był Joe Biden, który w 2021 r. został prezydentem USA. Stefan Skielnik przez wiele lat był sąsiadem Joe Bidena w miejscowości Greenville.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl