Szkoła wolna od ideologii. Prezydent RP spotka się z ministrem edukacji i nauki

W najbliższych dniach ma dojść do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem. Tematem rozmów będzie nowelizacja prawa oświatowego, która wzmacnia rolę rodziców.

Nowelizację prawa oświatowego przyjął Sejm. Teraz projekt trafi do Senatu. Ostatnie zdanie na jego temat będzie należało do prezydenta Andrzeja Dudy. W tym tygodniu ma dojść do rozmów głowy państwa z ministrem edukacji i nauki.

– Pan prezydent podchodzi do tej ustawy bez żadnych uprzedzeń. Będzie oczywiście na ten temat rozmawiał z ministrem Przemysławem Czarnkiem. Natomiast minister edukacji i nauki przedstawi założenia tej ustawy – tłumaczył Paweł Szrot, szef gabinetu Prezydenta RP.

Resort edukacji podtrzymuje, że ustawa odpolitycznia szkołę i chroni dzieci przed demoralizacją.

– Najważniejszą rzeczą jest realne upodmiotowienie rodziców względem szkoły w kontekście zajęć dodatkowych, które wykraczają poza program nauczania – mówił wiceminister edukacji i nauki.

Wiceminister Tomasz Rzymkowski wyjaśnił, że rodzice nie mogą być zaskakiwani przez szkołę zajęciami dodatkowymi. Organizacja, która miałaby takie zajęcia przeprowadzić, musi zgłosić, na czym takie zajęcia mają polegać, określić ich cel i wskazać, jakie treści będą prezentowane dzieciom. Szkoła musi zapytać rodziców, czy wyrażają zgodę na takie zajęcia. Pod względem formalnym wniosek weryfikuje kurator oświaty. Sprzeciw wielu rodziców wywoływały do tej pory dwie aktywności.

– Pierwsza kwestia to sztuczne wyciąganie dzieci ze szkół na różnej maści meetingi polityczne i wtłaczanie młodych niepełnoletnich ludzi w bieżący spór polityczny czy ideologiczny, a druga kwestia to nachalna seksualizacja – wymienił wiceszef edukacji i nauki.

I właśnie ochrona najmłodszych przed treściami o charakterze ideologicznym była jednym z postulatów, jaki prezydent Andrzej Duda prezentował w trakcie kampanii wyborczej. Był to jeden z elementów przedstawionej przez niego „Karty Rodzin”.

– Nikt nie ma prawa narzucać rodzicom tego, w jaki sposób mają wychowywać swoje dzieci, ani tym bardziej narzucać dziecku treści, które zdaniem rodziców nie wpływają dobrze na jego rozwój czy są wręcz dla jego rozwoju szkodliwe – ocenił prezydent RP.

W czerwcu 2020 roku prezydent mówił, że potrzebny jest zakaz propagowania ideologicznych haseł w szkołach. Stąd resort edukacji i nauki spodziewa się, że propozycja, jaka przeszła przez Sejm, będzie mogła liczyć na podpis głowy państwa.

– Tutaj nie mamy żadnych obaw – zapewnił wicemin. Tomasz Rzymkowski.

Rodzice mają prawo do wychowania dzieci w zgodzie ze swoimi przekonaniami. O tym konstytucyjnym zapisie przypominają zarówno resort edukacji, jak i prezydent.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl