[TYLKO U NAS] Ks. bp W. Śmigiel o Radiu Maryja: To głos, który podpowiada, jak dzisiaj być uczciwym, szlachetnym, dobrym katolikiem odpowiedzialnym za ojczyznę

Jeśli otwieramy się na przekaz Radia Maryja, to znaczy, że jest to dla nas głos ważny, opiniotwórczy, kształtujący nasze codzienne życie. To głos, który podpowiada, jak dzisiaj być uczciwym, szlachetnym, dobrym katolikiem odpowiedzialnym za ojczyznę i wrażliwym na potrzeby społeczne oraz dobrym ewangelizatorem. To głos, który pomaga rozpoznawać znaki czasu oraz odpowiadać na nie w taki sposób, aby nie utracić naszej chrześcijańskiej tożsamości oraz żyć zgodnie z prawdą i przykazaniem miłości Boga i bliźniego – powiedział ks. bp Wiesław Śmigiel, biskup diecezjalny toruński, podczas uroczystości 30. rocznicy posługi Radia Maryja.

Radio Maryja świętuje 30-lecie posługi Bogu, Kościołowi i Polsce. Obecny na uroczystościach był także ks. bp Wiesław Śmigiel, biskup diecezji toruńskiej.

– 30 lat historii Radia Maryja to przede wszystkim opowieść o ludziach pełnych wiary i nadziei, którzy pomimo bardzo skromnego początku, wielu przeciwności i częstej krytyce nie utracili entuzjazmu, ale cierpliwie i bardzo systematycznie robili wszystko, co jest w ludzkiej mocy, by Radio Maryja mogło się rozwijać i docierać do ludzi z Dobrą Nowiną aż na krańce ziemi. To również historia dzieła, które zawierzyło Bogu i Maryi. Pewnie to jest klucz wielkiego powodzenia tego dzieła. Jestem przekonany, że to też historia o współczesnym ewangelicznym zasiewie, który jeśli padnie na dobry grunt, przynosi plon i to nawet stokrotny – podkreślił ks. bp Wiesław Śmigiel.

Radio Maryja jest wyjątkowym miejscem na mapie środków społecznego przekazu.

– Współcześnie działa wiele ośrodków kształtowania opinii publicznej i bardzo liczne media. W demokratycznym, pluralistycznym i bardzo skomplikowanym świecie można się pogubić i każdy głos ukazujący chrześcijańskie i katolickie nauczanie jest bardzo potrzebny, a my jesteśmy przekonani, że nawet konieczny. W pełnej wolności człowiek powinien mieć prawo wyboru środka społecznego przekazu, któremu ufa, bo pomaga mu lepiej poznać świat i żyć według wartości, które sam wyznaje, ponieważ stanowią one o jego tożsamości. Jeśli otwieramy się na przekaz Radia Maryja, to znaczy, że jest to dla nas głos ważny, opiniotwórczy, kształtujący nasze codzienne życie. To głos, który podpowiada, jak dzisiaj być uczciwym, szlachetnym, dobrym katolikiem odpowiedzialnym za ojczyznę i wrażliwym na potrzeby społeczne oraz dobrym ewangelizatorem. To głos, który pomaga rozpoznawać znaki czasu oraz odpowiadać na nie w taki sposób, aby nie utracić naszej chrześcijańskiej tożsamości oraz żyć zgodnie z prawdą i przykazaniem miłości Boga i bliźniego – wskazał biskup ordynariusz toruński.

Kapłan zwrócił uwagę na rolę, jaką Radio Maryja pełni we współczesnym świecie.

– Dziękujemy Radiu Maryja za 30 lat ewangelizacji, katechizacji, modlitwy, ale także za kształtowanie opinii publicznej według zasad Ewangelii. Dziękujemy za upowszechniania nauczania Kościoła na temat rodziny, wartości ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Dziękujemy za programy historyczne, patriotyczne, społeczne. Dziękujemy za możliwość wypowiedzenia swojego zdania przez wielu ludzi. Jest to żywe słowo pełne radości i nadziei, a niekiedy przepełnione szczerą troską i niepokojem o przyszłość. W pewnym sensie rozmowy w Radiu Maryja przygotowały nas do drogi synodalnej, na którą obecnie zaprasza nas papież Franciszek. Przecież istotą tej drogi jest właśnie spotkanie z Bogiem i drugim człowiekiem oraz szczera rozmowa i troska o Kościół – podsumował ks. bp Wiesław Śmigiel.

radiomaryja.pl

drukuj