Ks. bp W. Śmigiel nowym przewodniczącym Zespołu Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja

Ordynariusz toruński ks. bp Wiesław Śmigiel został wybrany nowym przewodniczącym Zespołu Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja. Podczas trwającego 378. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski przeprowadzono wybory do kilku organów działających przy KEP. 

Wśród decyzji jest również m.in. powołanie ks. bp. Józefa Wróbla na stanowisko przewodniczącego Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych, a także wybór ks. abp. Marka Jędraszewskiego, który wszedł w skład Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu i KEP.  

Ks. bp Wiesław Śmigiel na stanowisku przewodniczącego Zespołu Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja zastąpił ks. bp. Andrzeja Suskiego, który przeszedł na emeryturę. Nowy ordynariusz diecezji toruńskiej będzie teraz kontynuował pracę działającego od 2002 r. Zespołu.

Ks. bp Wiesław Śmigiel powiedział, że „głównym wyzwaniem jest kontynuacja tego procesu, który już istnieje, a więc troska o to, by Radio Maryja było głosem Kościoła w Polsce i ważnym narzędziem ewangelizacji”.

Chodzi przede wszystkim o to, żeby w Radiu Maryja był obecny nie tyle głos biskupów, bo nie o to chodzi, ale głos Kościoła, abyśmy razem zajmowali się tym, co jest naszym pierwszym zadaniem: ewangelizacją. Ja raczej widzę tę troskę pozytywnie – jako towarzyszenie, jako pomoc, po prostu pomoc – wskazał ks. bp Śmigiel.  

Takie też jest zadanie Konferencji Episkopatu Polski – dodał ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP.

– KEP docenia rolę mediów katolickich, wśród nich Radia Maryja i TV Trwam, i dlatego pragnie współpracować z tymi mediami w dziele ewangelizacji – mówił ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.  

Ks. bp Wiesław Śmigiel zaznaczył, że Radio Maryja oferuje słuchaczom bogaty wachlarz programów. W katolickiej rozgłośni można posłuchać katechezy, jest też czas na modlitwę czy zadawanie pytań. Radio Maryja posiada także ogromny zasięg.

Obecnie w całym systemie medialnym w Polsce Radio Maryja ma swoje miejsce i to jest miejsce niezwykle istotne. Patrząc na zasięg, na słuchalność tego radia, to właściwie trudno nam wskazać jakiekolwiek inne medium – które byłoby katolickie, które zajmowałoby się ewangelizacją – które moglibyśmy porównać do Radia Maryja – podkreślił ks. bp Śmigiel.

Pierwszym zadaniem nowego przewodniczącego Zespołu Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja będzie powołanie członków Zespołu oraz spotkanie z przedstawicielami Radia Maryja. Dopiero po tym – jak zaznaczył ks. Biskup – wspólnie będzie można przemyśleć pewne sprawy czy podjąć jakieś decyzje.

 

***

Publikujemy listę decyzji Zebrania Plenarnego KEP:

– Przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych

Ks. bp Józef Wróbel

– Członek Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i KEP

Ks. abp Marek Jędraszewski

– Przewodniczący Zespołu Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja

Ks. bp Wiesław Śmigiel

– Przewodniczący Zespołu ds. Dialogu ze Wspólnotą Kościelną Polskokatolicką

Ks. bp Jacek Jezierski

– Przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym

Ks. abp Wojciech Polak (wybór na kolejną kadencję)

– Konsultor Komisji Maryjnej

Ks. Marek Chmielewski – zatwierdzenie

– Konsultor Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek

o. Wiesław Dawidowski OSA – zatwierdzenie

– Duszpasterz Krajowy Hospicjów

Ks. Piotr Krakowiak SAC (powołanie na kolejną kadencję)

– Duszpasterz Krajowy Prawników

Ks. Tomasz Czarnocki (powołanie na kolejną kadencję)

– Dyrektor Krajowy Unii Apostolskiej Kleru

Ks. Zdzisław Lec – zatwierdzenie

– Przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II

Ks. Henryk Witczyk (zatwierdzenie)

Przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych

Ks. bp Tadeusz Bronakowski

TV Trwam News/RIRM/Episkopat.pl

drukuj