fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Ks. bp W. Śmigiel o Roku Rodziny: Chcemy ukazać piękno życia i  radość miłości przeżywanej w rodzinie

Już pierwsze zdanie „Amoris laetitia” mówi, że radość miłości przeżywana również w rodzinach jest radością Kościoła  i my w tym roku, mimo że   jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ towarzyszą nam różnego rodzaju niepokoje, ale przede wszystkim jesteśmy bardzo zasmuceni tą sytuacją związaną z epidemią (…) chcemy pochylić się nad rodziną. Chcemy ukazać piękno życia w rodzinie  i  radość miłości przeżywanej w rodzinie – podkreślił ks. bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, ordynariusz diecezji toruńskiej w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Ojciec Święty Franciszek tuż po Bożym Narodzeniu, 27. grudnia, ogłosił specjalny rok poświęcony rodzinie. W piątek w liturgiczne wspomnienie św. Józefa przypada jego inauguracja. Jak zaznaczył ordynariusz diecezji toruńskiej, ten rok trzeba też widzieć w szerszym kontekście.

Po pierwsze, jesteśmy w trakcie roku poświęconego św. Józefowi. Papież przekazał nam piękny list apostolski „Patris corde(Ojcowskim sercem), gdzie wskazał na św. Józefa jako przykład ojca, ale też przykład twórczej odwagi, czułości, pokory i człowieka wiary. Nie można zrozumieć św. Józefa bez Świętej Rodziny. Kiedy św. Józef staje jako Oblubieniec Maryi i kiedy widzimy go jako opiekuna Pana Jezusa, dopiero wtedy jesteśmy w stanie zrozumieć jego historię. W tym roku św. Józefa rozpoczynamy także czas refleksji nad rodziną, zamyślenie nad „Amoris laetitia” – dodał ksiądz biskup.

Jak zauważył ks. bp Wiesław Śmigiel, ważne jest, abyśmy powrócili do treści, które zostały zapisane w adhortacji papieża Franciszka o miłości w rodzinie.

Już pierwsze zdanie „Amoris laetitia” mówi, że radość miłości przeżywana również w rodzinach jest radością Kościoła i my w tym roku, mimo że   jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ towarzyszą nam różnego rodzaju niepokoje, ale przede wszystkim jesteśmy bardzo zasmuceni tą sytuacją związaną z epidemią (…) chcemy pochylić się nad rodziną. Chcemy ukazać piękno życia w rodzinie  i  radość miłości przeżywanej w rodzinie – podkreślił duchowny.

W dzisiejszych czasach temat rodziny jest bardzo ważny, ponieważ zauważamy „plagę” rozwodów – ocenił ksiądz Biskup.

Mamy wiele małżeństw, które przeżywają głębokie kryzysy. Jednak nie chcemy skupić się tylko na diagnozie, bo ona jest znana. Mamy statystyki, które pokazują nam, że sytuacja jest trudna, ale chcemy przede wszystkim pomóc tym rodzinom – dodał.

Powinniśmy zwrócić uwagę w każdej diecezji, jak wygląda przygotowanie do sakramentu małżeństwa, do życia w rodzinie – wskazał przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

Mamy przecież wspaniały program przygotowania (do sakramentu małżeństwa – red.) rozpisany w trzech etapach: przygotowanie dalsze, które dokonuje się w samych rodzinach, w katechizacji; przygotowanie bliższe, gdzie już są katechezy wprost nakierowane na sakrament małżeństwa i na życie w rodzinie, na relacje rodzinne. Mamy w końcu bezpośrednie przygotowanie, które wprost mówi nam o liturgii, ale też o konkretnych obowiązkach związanych z życiem w rodzinie. Program mamy dobry, teraz czas na refleksje, jak to wygląda w naszych parafiach i czy każda osoba, która chce się przygotować do sakramentu małżeństwa, może skorzystać z bogatej oferty Kościoła – akcentował ks. bp Wiesław Śmigiel i dodał, że to dobry rok, aby ożywić różne wspólnoty małżeńskie i rodzinne.

Obecnie toczy się batalia ideologiczna i światopoglądowa. Niektórzy specjaliści oceniają ten czas jako wojnę cywilizacyjną, a rodzina staje się przestrzenią największych ataków.

Boży zamysł wobec małżeństwa i rodziny towarzyszy nam w całej historii zabawienia i w historii Kościoła. Kiedy spojrzymy na nauczanie Kościoła, ono jest w tej kwestii jednoznaczne. Nie musimy sięgać daleko w historię, możemy odwołać się do wypowiedzi Kościoła, które są nam bliskie, chociażby „Familiaris Consortio” św. Jana Pawła II, ale również „Amoris laetitia” papieża Franciszka. Wszędzie tam jest jasny obraz małżeństwa i rodziny: mężczyzna, kobieta, otwarcie na życie, przyjmowanie nowego życia jako daru, ubogacenia. Myślę, że to będzie też dobry czas, żeby o tym nieustannie przypominać, powracać do tych dokumentów – zwrócił uwagę ordynariusz diecezji toruńskiej.

Ks. bp Wiesław Śmigiel wskazał szczególnie na ostatni rozdział adhortacji apostolskiej papieża Franciszka, który mówi nam o duchowość małżeńskiej, rodzinnej, a także o komunii.

Rozpoczyna się od: „Duchowość komunii nadprzyrodzonej”, czyli najpierw otwarcie na Pana Boga (…), Eucharystia niedzielna, kiedy całą rodziną uczestniczymy w Mszy św., codzienna wspólna modlitwa, rozważanie Pisma Świętego, spowiedź i wiele innych spraw. Dopiero na tej bazie – można powiedzieć na tej podbudowie – tworzymy komunię międzyludzką, czyli komunię mąż i żona, a tu ogromną pomocą jest sakrament małżeństwa. To on daje małżonkom zjednoczenie ze sobą, utwierdza ich więź i jednocześnie otwiera ich na Pana Boga – podkreślił duchowny.

Całą rozmowę z ks. bp Wiesławem Śmiglem można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl