fot. pixabay.com

Badanie Tato.Net: Podczas pandemii ponad 60 proc. ojców spędza więcej czasu ze swoimi dziećmi

60,8 proc. ojców podczas pandemii zaczęło spędzać więcej czasu ze swoimi dziećmi – wynika z badania przeprowadzonego przez inicjatywę Tato.Net w ramach programu „Po pierwsze rodzina”, realizowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

„Ojcowe w czasie pandemii” to motyw przewodni badania zrealizowanego przez Inicjatywę Tato.Net we współpracy z firmą badawczą IMAS International. Badanie pokazuje, jak zmienił się model ojcostwa w trakcie ostatnich miesięcy.

21,4 proc. badanych wskazało, że pandemia pomogła im rozwinąć swoje ojcostwo. Negatywną zmianę zauważyło 16,4 proc. ojców. 62,3 proc. respondentów wskazało, że koronawirus nie miał na to wpływu.

Pozytywną zmianę widać w przypadku pytania o czas spędzany z dzieckiem. 60,8 proc. badanych ojców wskazało, że w czasie pandemii spędza z dzieckiem więcej czasu niż przed jej rozpoczęciem.

Wśród powodów do zadowolenia, na pierwszym miejscu ankietowani wskazali dobre relacje z dziećmi. Na drugim ex aueqo zadowolenie z dzieci, rodziny i żony oraz zadowolenie z większej ilości czasu spędzanego z dziećmi.

Badanie wykazuje generalną stabilność samopoczucia ojców w czasie pandemii – podkreśla Jan Urmański, socjolog.

– Zapytaliśmy ojców, czy ich sytuacja zmieniła się w ciągu ostatniego roku w obszarze fizycznym, psychicznym, emocjonalnym, finansowym, duchowym, społecznym, rodzinnym. Można powiedzieć, że w każdym wypadku większość ojców powiedziała, że ich sytuacja jest stabilna, nie uległa zmianie. Każdorazowo jest to powyżej 50, a w niektórych wypadkach nawet 70 procent – mówi Jan Urmański.

Wyniki badania będą stanowić wskazanie dla instytucji rządowych oraz organizacji pozarządowych, w jakiej formie wspierać ojców w budowaniu relacji z dziećmi.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj