fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Premier: Deficyt budżetu jest zależny wyłącznie od epidemii Covid-19

Deficyt budżetu jest zależny wyłącznie od epidemii Covid-19 – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Covid-19 – to ta epidemia spowodowała, że świat wpadł w największą recesję od II Wojny Światowej – dodał.

Szef rządu był pytany na konferencji prasowej o projekt nowelizacji budżetu na 2020 r., który został w czwartek przyjęty przez rząd. Założono w nim, że deficyt wyniesie 109,3 mld zł wobec zakładanego wcześniej zerowego deficytu.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że deficyt ten jest zależny wyłącznie od epidemii Covid-19.

„Zarówno ubytki w podatkach jak i dodatkowe wydatki są związane wyłącznie z Covidem-19. Świat stanął na głowie i nie ma tu żadnego innego wytłumaczenia” – podkreślił premier.

Dodał, że epidemia Covid-19 spowodowała, że świat wpadł w największą recesję od II Wojny Światowej, a wiele krajów w największą recesję od wielkiego kryzysu 1929 roku.

„W Polsce również ta epidemia silnie odcisnęła swoje negatywne piętno na finansach publicznych” – powiedział Morawiecki.

Jak poinformowało w czwartek Centrum Informacyjne Rządu, Rada Ministrów dostosowuje budżet państwa na 2020 r. do sytuacji związanej z wybuchem pandemii COVID-19. Rozprzestrzenianie się koronawirusa przyczyniło się do największego kryzysu gospodarczego ostatnich lat, który wpłynął na gwałtowne wyhamowanie aktywności gospodarczej w Polsce i innych krajach dotkniętych pandemią.

W projekcie przewiduje się, że w 2020 r. dochody budżetu państwa będą niższe od zaplanowanych w ustawie budżetowej na 2020 r. o 36,7 mld zł i wyniosą 398,7 mld zł. Wydatki budżetu państwa zostały zaplanowane na 508,0 mld zł, co oznacza, że będą one wyższe o 72,7 mld zł od przewidzianych w ustawie budżetowej na 2020 r.

Ponadto, rząd przewiduje, że w całym 2020 r. PKB obniży się o 4,6 proc, wobec wzrostu o 4,1 proc. rok wcześniej i wzrostu 3,7 proc. zakładanego w ustawie budżetowej na 2020 r.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl