Apel o pełną ochronę życia w dniu Świętych Młodzianków

W czwartek obchodziliśmy święto Świętych Młodzianków-męczenników, która upamiętnia rzeź niewiniątek. To dzień szczególnej ekspiacji za grzechy wymierzone przeciwko życiu. Księża biskupi wzywają parlamentarzystów do prac nad inicjatywą obywatelską #ZatrzymajAborcję. Obecnie projekt ustawy czeka w Sejmie.

Ponad dwa tysiące lat temu Herod wydał dekret skazujący na śmierć wszystkie betlejemskie niemowlęta do lat dwóch. Dzieci, choć jeszcze nieświadome, oddały życie za Jezusa. To właśnie Jego – Mesjasza oczekiwanego przez naród żydowski, chciał zgładzić król. Wierni we wszystkich kościołach na świecie modlą się dziś wspominając małych męczenników.

Święto Młodzianków to dzień, w którym błogosławi się najmniejsze dzieci, ale i rodziców – mówił o. Andrzej Laskosz, kustosz sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

– Rodzice są tymi, którzy dają piękny przykład w wychowaniu swoich dzieci – wskazał kapłan.

Dzień Świętych Młodzianków jest także dniem szczególnej ekspiacji za grzechy wymierzone przeciwko życiu. To modlitwa za tych, którzy zabijają dzieci poczęte – podkreślił ks. bp Jan Szkodoń, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.

– Modlimy się o obudzenie sumień, o nawrócenie tych, którzy wydają wielkie pieniądze i bardzo angażują się na różne sposoby, ażeby nie tylko propagować zabicie nienarodzonych, ale także walczyć z tymi, którzy bronią życia – zaznaczył ks. bp Jan Szkodoń.

Życie dzieci, podobnie jak dwa tysiące lat temu, wiąż jest zagrożone i nienależycie chronione – zaznaczył wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, dr inż. Antoni Zięba.

– Ta sytuacja nasila się z biegiem rozwoju ludzkości. Dzisiaj wiemy, co się dzieje na świecie – giną w skali roku miliony, miliony nienarodzonych dzieci. Tych Herodów jest bardzo dużo, ale my, ludzie wiary, wierzymy, że Panem życia i Dawcą życia jest właśnie Jezus Chrystus – akcentował dr Antoni Zięba.

Tylko w ubiegłym roku w świetle prawa zabito w polskich szpitalach 1100 dzieci. Aż 1042 z nich zostało pozbawionych życia na podstawie przesłanki eugenicznej. Dlatego do Sejmu trafił obywatelski projekt ustawy #ZatrzymajAborcję. Pod projektem podpisało się blisko milion Polaków.

To pokazuje faktyczne, społeczne poparcie dla wprowadzenie pełnej ochrony ludzkiego życia – wskazała Kaja Godek, pełnomocnik komitetu inicjatywy #ZatrzymajAborcję.

– Te 830 tys. obywateli, którzy podpisali się pod postulatem zakazu zabijania dzieci ze względu na niepełnosprawność, też oczekuje od polityków szybkiego procedowania ustawy i uchwalenia prawa, które nie będzie różnicowało dzieci na lepsze i gorsze na podstawie stanu ich zdrowia – mówiła Kaja Godek.

A szanse na uchwalenie ustawy zakazującej aborcji są duże – podkreślił poseł PiS Piotr Uściński z Parlamentarnego Zespołu na rzecz Prawa do Życia.

– Maksymalnie do końca lutego powinno odbyć się pierwsze czytanie tego projektu. Jestem przekonany, że ten projekt przejdzie w pierwszym czytaniu i będziemy dalej nad nim pracować (…). Polacy są za życiem, za ochroną życia i my, politycy, powinniśmy wyjść im naprzeciwko uchwalając zakaz aborcji eugenicznej – akcentował polityk.

Inicjatywę #ZatrzymajAborcję wspierają księża biskupi jako krok do pełnej ochrony życia i apelują do wszystkich ludzi dobrej woli o wyrażenie jej swego poparcia. Mówi rzecznik KEP, ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

– Księża biskupi podkreślają, ze zarówno wierzący, jak i niewierzący powinni stanąć w obronie życia osób nienarodzonych. Dlaczego? Ponieważ nie jest to tylko kwestia światopoglądu czy religii, ale jest to kwestia naukowa. Nauka stwierdza, że życie rozpoczyna się od momentu poczęcia – zaznaczył ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP.

Komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski pt. „Kochaj, nie zabijaj!” odczytany zostanie w świątyniach w Niedzielę Świętej Rodziny, 31 grudnia 2017 r.

TV Trwam News/RIRM

drukuj