Wniosek do TK ws. wykreślenia tzw. przesłanki eugenicznej

Obywatelska inicjatywa Zatrzymaj aborcję popiera wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o wykreślenie przesłanki eugenicznej z tzw. kompromisu aborcyjnego. Działania posłów PiS wzmacniają działania obywateli – przekonuje dyrektor CitizenGO Polska Magdalena Korzekwa-Kaliszuk. To szansa na uratowanie ponad tysiąca dzieci w ciągu roku.

Wolontariusze Fundacji Małych Stópek podkreślają, że niepełnosprawni intelektualnie wnoszą wiele, nie tylko w życie swoich najbliższych. Realna pomoc dzieciom, którym zagraża bądź zagrażała aborcja – to cel, jaki przed sobą wyznaczyliśmy – mówi Anna Pleskot.

– Na co dzień zajmujemy się właśnie taką realną pomocą – organizujemy zbiórki pieluch, wózków, różnych artykułów higienicznych, właśnie dla tych dzieci, które znajdują się pod naszą opieką – wskazała Anna Pleskot z Fundacji Małych Stópek.

Wiele matek takiej pomocy potrzebuje. Wózek, łóżeczko, ubranka nie raz wywołują ogromną wdzięczność – podkreśla prezes Fundacji Małych Stópek ks. Tomasz Kancelarczyk.

– Stała i płakała przed paletą rzeczy, które jej przywieźliśmy, a więc paczka, która miała rozmiary 1,5 metra na 1,5 metra – to było coś bardzo dużego, a ona spodziewała się przesyłki w formie paczki – wspomniał duchowny.

Właśnie dla takich momentów Fundacja Małych Stópek włącza się w zbiórkę podpisów pod obywatelską inicjatywą Zatrzymaj aborcję. Wykreślenie przesłanki eugenicznej to szansa na życie dla ponad tysiąca dzieci w ciągu roku.

– Stan diagnozowanych, przewidywanych rozmaitych dysfunkcji organizmu nie jest legitymacją ku temu, żeby pozbawiać życia drugiego człowieka – mówił poseł i socjolog młodzieży prof. Jacek Kurzępa.

Być może proces zabijania dzieci poczętych ze względu na podejrzenie choroby uda się zatrzymać wcześniej. Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o wykreślenie tzw. przesłanki eugenicznej złożyła grupa posłów PiS.

 – Byłoby to trwalsze rozwiązanie prawne, nawet niż to, które przyniesie spodziewany sukces inicjatywy obywatelskiej Zatrzymaj aborcję – zauważył dr inż. Antoni Zięba, wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.

Wniosek do Trybunału wzmacnia działania obywateli – dodała dyrektor CitizenGO Polska Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

– Przewidywana wykładnia TK dotycząca właśnie tej eugenicznej przesłanki aborcyjnej – a przewidujemy, że to będzie taka wykładnia, która będzie się opowiadała po stronie życia, dzieci, które dzisiaj zabija się ze względu na podejrzenie choroby – to jest ogromna szansa na poprawę polskiego stanu prawnego – wskazała Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

W myśl polskiego stanu prawnego zabicie dziecka poczętego jest dziś możliwe w momencie nie stwierdzenia, ale podejrzenia choroby.

– Bardzo dużo osób mówiących o tym, że „jestem za życiem, ale” dodaje to „ale”. Ja jako obrońca życia z praktyki wiem, że w tym „ale” można utopić każde usprawiedliwienie zabicia dziecka nienarodzonego – podkreślił ks. Tomasz Kancelarczyk.

Bo każde poczęte dziecko może rozwijać się w swoim człowieczeństwie.

– Nie odbierajmy tego tym dzieciom. Nie odbierajmy również sobie radości z życia – zaznaczył poseł Jacek Kurzępa.

A art. 38 konstytucji mówi wprost: Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia. W przypadku dzieci z podejrzeniem choroby, martwy zapis może nabrać zupełnie nowego znaczenia.

TV Trwam News/RIRM

drukuj