fot. episkopat.pl

W Warszawie odbyło się 378. zebranie plenarne KEP

W środę w Warszawie dobiegło końca dwudniowe zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów, nad którymi debatowali księża biskupi, znalazły się m.in.: stulecie odzyskania niepodległości, synod nt. młodzieży oraz projekt „Zatrzymaj aborcję”. W zebraniu wziął udział nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio.

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, podczas zebrania plenarnego KEP, podjęto refleksję nad rolą Kościoła katolickiego w rozwoju duchowości Polaków w dziejach naszego narodu. Rola ta jest nieoceniona – mówił ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.

– Pierwszorzędną rolą Kościoła w przyczynieniu się do sprawy odzyskania niepodległości jest dbałość o duszę Polaków, czyli o zdrową duszę Polaków. I tutaj niewątpliwie Kościół ma duże osiągnięcia. (…) Wszystkie działania społeczne, tworzenie spółek, tworzenie organizacji kościelnych wszelkiego rodzaju, które zazwyczaj były wyodrębnione od organizacji zaborczych – wskazał ks. abp Stanisław Gądecki.

Kolejnym z tematów zebrania plenarnego było duszpasterstwo rodzin. Dotychczasowe, polegające na formacji zbiorowej, teraz ma opierać się na duszpasterstwie indywidualnym, które pomoże małżeństwom rozeznać wiele sytuacji życiowych – zaznaczył ks. abp Henryk Hoser.

– Nie tylko jak sobie wyobrażamy związki nieformalne czy pozasakramentalne, ale również całego szeregu kryzysów małżeńskich, które są nie do uniknięcia w życiu małżeństwa w ciągu kilkudziesięciu lat jego trwania – mówił ks. abp Henryk Hoser.

Księża biskupi podjęli także temat duszpasterstwa młodzieży i przygotowań do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Czas młodości to pewien etap w życiu, w którym człowiek poznaje siebie i świat, który go otacza, i podejmuje decyzje co do swojego powołania – podkreślił ks. bp Marek Solarczyk.

– Mówiąc o duszpasterstwie młodzieży, my nie mówimy tylko o etapie szkolnym, my nie mówimy tylko o etapie akademickim, bo ostatecznie rzecz biorąc właśnie mówimy o młodych, którzy są w pewnej przestrzeni swojego życia, pewnego ważnego etapu, na który powinniśmy mieć wpływ – mówił ks. bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP.

Wśród wniosków, jakie pojawiły się podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski księża biskupi wymienili także konieczność dalszej walki o prawo do życia dzieci nienarodzonych oraz konieczność kontynuowania dialogu polsko-żydowskiego.

 

Tv Trwam News/RIRM

drukuj