Papież Franciszek: Niech Wielki Post będzie okazją, by dobrze się wyspowiadać i przyjąć Chrystusa w Komunii świętej

O obrzędach przygotowujących nas do Komunii świętej mówił papież Franciszek w Watykanie. Podczas audiencji generalnej Ojciec Święty kontynuował cykl katechez dotyczących Eucharystii.

Franciszek wskazywał, że szczególne znaczenie dla przygotowania do Komunii świętej ma modlitwa dzieci Bożych „Ojcze nasz”. Papież podkreślił, że modlitwa ta otwiera nasze serca dla Boga, uświadamia nam potrzebę błagania o przebaczenie win i podjęcia zadań braterskiej miłości.

To, o co prosimy w Modlitwie Pańskiej, jest kontynuowane w modlitwie kapłana i znaku pokoju – powiedział Papież. Jak podkreślił, nie możemy mieć udziału w Ciele Chrystusa, nie uznając siebie pojednanymi przez miłość braterską. Ojciec Święty mówił także o obrzędzie łamania Chleba Eucharystycznego.

W Chlebie Eucharystycznym łamanym za życie świata zgromadzenie modlitewne rozpoznaje prawdziwego Baranka Bożego, to znaczy Chrystusa Odkupiciela, i prosi Go: „Zmiłuj się nad nami, obdarz nas pokojem, zmiłuj się nad nami”. […]To wezwania, które pomagają nam dysponować duszą do udziału w Uczcie Eucharystycznej będącej źródłem komunii z Bogiem i z braćmi – akcentował Papież.

Zwracając się do Polaków obecnych na audiencji, Franciszek nawiązał do słów z modlitwy: „Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”.

Modlimy się nie tylko o chleb jako pokarm dla ciała, lecz także o Chleb Eucharystyczny, pokarm dla duszy. Wiemy, że kto popełnił grzech ciężki, nie powinien przyjmować Komunii świętej bez otrzymania najpierw rozgrzeszenia w sakramencie pokuty. Niech Wielki Post będzie dla was okazją, by przystąpić do tego sakramentu, dobrze się wyspowiadać i przyjąć Chrystusa w Komunii świętej. Spotkanie z Nim nadaje sens naszemu życiu – zachęcał Ojciec Święty.

Transmisję z Watykanu przeprowadziła TV Trwam. Fragmentu audiencji mogliśmy wysłuchać także na antenie Radia Maryja.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl