Przedstawiciele polskich władz państwowych, kościelnych i leśników spotkali się z papieżem Franciszkiem

Polska delegacja władz państwowych, kościelnych i leśników wzięła udział w audiencji z Ojcem Świętym Franciszkiem. Do Watykanu przybyli m.in. metropolita warmiński ks. abp Józef Górzyński, biskup ełcki Jerzy Mazur, wiceminister środowiska Andrzej Konieczny oraz przedstawiciele Lasów Państwowych.

W ostatnich dniach do Watykanu przywieziono w darze kilkudziesięciometrowy świerk od polskich leśników, który stanął na Placu świętego Piotra.

Ojciec Święty podziękował ofiarodawcom drzewka. Pobłogosławił także nasiona drzew, które zostaną posadzone w Puszczy Białowieskiej – mówi ks. Tomasz Duszkiewicz, duszpasterz Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Mieliśmy przygotowane w skrzynce ponad milion nasionek świerków z Puszczy Białowieskiej. Biskup Jerzy Mazur powiedział: „Ojcze Święty, to są nasionka z Puszczy Białowieskiej i prosimy, aby Ojciec Święty pobłogosławił te nasionka”. Ojciec św. wziął do ręki te nasionka, ścisnął, przesypał i powiedział „Błogosławię”. Jesteśmy dziś bardzo mocno wzruszeni i przekazujemy to pozdrowienie, że Papież pobłogosławił polskie lasy, te nasionka, które są przyszłością polskich lasów. Na pewno leśnicy dalej będą je uprawiali, aby polski las cieszył każdego obywatela RP, abyśmy z tego środowiska na tej ziemi godnie, dobrze żyli i zasłużyli na życie wieczne w niebie – akcentuje ks. Tomasz Duszkiewicz.

Polską choinkę na placu Świętego Piotra ustawiono pod koniec listopada. Świerk z Puszczy Rominckiej został przywieziony do Watykanu na specjalnej platformie. Podróż 25 metrowego i ważącego 1,5 tony drzewa z okolic Gołdapi trwała 11 dni.

To drugie polskie drzewko na placu Świętego Piotra. Poprzednie, z okolic Zakopanego, przywieźli Janowi Pawłowi II górale w 1997 roku. To właśnie polski Papież wprowadził zwyczaj ustawiania choinki i szopki w Watykanie w 1982 roku.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl