fot. flickr.com

Prezydent podpisał ustawę o Trybunale Konstytucyjnym

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. To oznacza, że Sejm wybierze wkrótce po raz kolejny pięciu nowych sędziów TK. 

Wczoraj Sejm uchwalił nowelizację, dziś bez poprawek została przegłosowana przez Senat. PO i Nowoczesna zapowiadają zaskarżenie ustawy do TK.

Prezydent Andrzej Duda mówił niedawno, że „sędziów TK mógł wybrać nowy Sejm i w normalnych warunkach właśnie w taki sposób by to nastąpiło”. „W moim przekonaniu to, co się stało, było poważnym naruszeniem zasad demokratycznych” – dodał.

Marszałek senatu Stanisław Karczewski podkreśla, że nowela przywraca w Polsce normalność. Wraca do sytuacji przyśpieszenia wyborów sędziów TK.

Platforma się pośpieszyła, zrobiła to bardzo szybko przed końcem kadencji, przewidując, że przegra wybory. Było to z pewnością działanie niedemokratyczne, niekonstytucyjne. Najlepszym tego dowodem jest to, że posłowie PO złożyli najprawdopodobniej – mniej mam takiej pewności, ale słyszałem o tym – wniosek do TK o zbadanie zgodności z konstytucją swojego wniosku. Tak więc to jest kuriozum – zaznacza senator Stanisław Karczewski.

Politycy PO we wniosku mniejszości domagali się odrzucenia nowelizacji.  Senator Jan Rulewski podkreślał, że nigdy wcześniej nad tak ważną ustawą „w takim tempie ekstraordynaryjnym” nie przebiegały prace w senackich komisjach.

Senator Jan Maria Jackowski zwrócił uwagę, że politycy PO wykazują się w tym przypadku hipokryzją.

Takie samo wystąpienie mógł wygłosić w lipcu tego roku, kiedy PO przygotowała ustawę, która w naszej ocenie narusza konstytucyjność wyboru członków Trybunału Konstytucyjnego w tym trybie, w którym zostało to przeprowadzone w tej ustawie. A ponadto, kto jest bez grzechu niech pierwszy uderzy się w piersi, ponieważ ja przypomnę, że jeżeli chodzi o wymiar sprawiedliwości to za czasów PO był sędzia na telefon z Sądu Okręgowego w Gdańsku – przypomina Jan Maria Jackowski.

Sejm poprzedniej kadencji wybrał następców pięciorga sędziów TK, których kadencja mija w 2015 r. – mimo, że decyzja ta miała należeć do Sejmu obecnej kadencji. W związku z tym prezydent nie odebrał ślubowania od wybranych osób.

Przed godziną 16.00 w piątek nowelizacja ustawy o TK została ogłoszona w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że wejdzie w życie po 14 pełnych dniach od publikacji, czyli 5 grudnia.

RIRM

drukuj