Andrzej Duda ma już ochronę BOR

Minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska wydała niejawną decyzję, na mocy której Andrzej Duda został objęty ochroną BOR – wynika z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do MSW. 

Rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak, pytana przez PAP o szczegóły, odparła, że minister spraw wewnętrznych „podjęła decyzję w tej sprawie” w poniedziałek. „O szczegółach tej decyzji nie mogę powiedzieć, bo ma ona charakter niejawny” – powiedziała.

6 sierpnia, w momencie zaprzysiężenia, prezydent elekt zostanie objęty ochroną na mocy ustawy o BOR.

Zgodnie z nią, ochrona przysługuje najważniejszym osobom w kraju. Objęty jest nią prezydent oraz jego najbliższa rodzina, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, wicepremierzy, szefowie MSZ i MSW oraz byli prezydenci RP (ale nie ich rodziny).

W wyjątkowych sytuacjach szef MSW może, ze względu „na dobro państwa”, zdecydować o objęciu taką ochroną innych ministrów lub polityków.

BOR to kilkusetosobowa jednostka podporządkowana MSW. Do zadań Biura należy także ochrona obcych delegacji przebywających w Polsce, budynków rządowych oraz polskich placówek za granicą.

PAP/RIRM

drukuj